מטיילים בפסח? בואו לטייל בנחל ציפורי וטיילת כעביה אשר עברו שיקום והנגשה למטיילים

נחל ציפורי
צילום: אבי אריש

במסגרת שיקום אקולוגי של נחל ציפורי ופיתוח טיילת כעביה, בהשקעה של מיליון ₪ ע"י הקרן לשמירה על שטחים פתוחים של רשות מקרקעי ישראל, בוצעו עבודות שיקום, הרחבת רצועת הנחל והנגשה באמצעות יצירת טיילת תוך חיזוק הפארק לרבות היבטים אקולוגיים-סביבתיים

פעולות השיקום וההנגשה שבוצעו בנחל ציפורי וטיילת כעביה הפכו את האתר לאטרקטיבי למטיילים.

מדובר בפרויקט סביבתי חשוב במסגרתו מתווה הנחל מתחיל בהרי נצרת ועובר דרך גבעות אלונים, שפרעם ועמק זבולון עד לקישון. בתכנון הושקעו ראיה עתידית וחשיבה סביבתית מתקדמת לטובת הנחל והמערכות האקולוגיות הייחודיות של המקום וכן לטובת הציבור והדורות הבאים שייהנו מפירות הפרויקט. 

במסגרת הפרויקט אשר קודם ע"י המועצה המקומית כעביה יחד עם הקרן לשמירה על שטחים פתוחים של רשות מקרקעי ישראל, הוקצו כאמור כמיליון ₪ מהקרן, לטובת שיקום אקולוגי של הנחל ויצירת טיילת.

לפני תחילת העבודות במסגרת שלב א' של הפרויקט נחל ציפורי הזורם בתחומי הישוב כעביה, היה נחל צר ופגוע מתנועת מטיילים ומפעילות חקלאית. פרויקט טיילת כעביה, הינו פרויקט ייחודי אשר בוצע בשיתוף ציבור לטובת קהילת תושבי כעביה והחקלאים המעבדים את חלקותיהם לאורך הנחל.
במסגרת שלב א' בפרויקט, הורחבה רצועת הנחל, בוצע פיתוח של שביל הליכה, פינות ישיבה לאורך הנחל ובוצע שיקום צמחי וזאת למען הנגשת האזור לציבור התושבים והמבקרים באזור תוך שמירה על הסביבה ועל אופיו היחודי של האזור לדורות הבאים.
הקרן קיבלה בקשה להמשך לשלב ב' בפרויקט הכוללת שיקום מקטע נחל ציפורי (העובר בין שני חלקי היישוב כעביה), פיתוח טיילת להולכי רגל ולרוכבי אופניים, טיפוח מוקדי תיירות והעשרת הנחל בצמחייה מקומית.

הקרן לשמירה על שטחים פתוחים של רשות מקרקעי ישראל, החוגגת חמש שנים להיווסדה, פועלת מכוח חוק לשמירה על השטחים הירוקים במדינה. הקרן פועלת אל מול משרדי ממשלה, רשויות סטטוטוריות, גופים מוניציפליים, חברות ממשלתיות וגופים נוספים לתמיכה בפרויקטים בשטחים הפתוחים ולשימורם. במסגרת פעילותה הקרן מקצה מידי שנה, עשרות מיליוני שקלים לסיוע במימון פרויקטים העוסקים בשמירה, פיתוח סביבתי וטיפוח של השטחים הפתוחים שמחוץ לשטחים העירוניים הבנויים.

נחל ציפורי 

צילום: אבי אריש

gov