הסכמי ענק אושרו בישיבה מיוחדת של מועצת מקרקעי ישראל בראשות שר האוצר כחלון

בישיבה מיוחדת של מועצת מקרקעי ישראל בראשותו של שר האוצר משה כחלון אושרו 3 הסכמים שיביאו לבניית עשרות אלפי יח' דיור:
*הסכם עם קרן קיסריה שיוביל לבניית 2,000 יח"ד במסגרת תכנית מחיר למשתכן בפרויקט אור-ים.
*הסכם עם בית החולים "שיבא" שיפנה שטחים לבניית 32,000 יח"ד.
*הסכם עם משרד הביטחון לפינוי מחנה בח״א 21 במפרץ חיפה ופינוי מתחם מוזיאון 'בתי האוסף' של צה"ל, הסמוך לשכונת נווה צדק בתל אביב, בתמורה לכ-1.1 מיליארד ₪.

שר האוצר ויו"ר מועצת מקרקעי ישראל, משה כחלון: "ההסכמים שאושרו אתמול סוללים את הדרך לתכנון ושיווק של עשרות אלפי יח"ד בלב אזורי הביקוש מתוכן אלפי יח"ד במסגרת תכנית "מחיר למשתכן". ההסכם עם המרכז הרפואי שיבא יניח את התשתית למימוש חזון עיר הבריאות של ישראל והוא חלק בלתי נפרד מהצעדים שאנחנו מובילים לחיזוק מערכת הרפואה הציבורית בישראל"  ההסכם לפינוי מחנה בח"א 21 מבסס את העיר חיפה כעוגן הכלכלי של הצפון ומאפשר את הוצאתו לפועל של פארק נחל הקישון ופיתוח עורף נמל שבו יוקמו מרכזים לוגיסטיים מודרניים, פארקי תעשייה ומוקדי תעסוקה איכותיים "

בישיבתה אמש  (ב') אישרה מועצת מקרקעי ישראל  בראשות יו"ר המועצה, שר האוצר משה כחלון 3 הסכמים דרמטיים שיאפשרו בניית עשרות אלפי יח' דיור בלב איזורי הביקוש בישראל.

המועצה אישרה את עקרונות ההסכם שגיבשו רשות מקרקעי ישראל ומשרד האוצר בנוגע להעתקת תשתיות מבית החולים שיבא- תל השומר לטובת בינוי שכונת מגורים בהיקף של 3,000 יח"ד, מהן 1,100 להשכרה לצמיתות, ולהתעצמות ושדרוג תשתיות בית החולים. ההסכם יביא לפינוי שטחים בהיקף 32,000 יח"ד

המועצה אישרה כי רשות מקרקעי ישראל תממן את עלויות העתקת מבני בית החולים המתפנים בהיקף של כ-1.1 מיליארד ₪ וכן סגלים רפואיים יקבלו עדיפות בפרויקט ההשכרה בהיקף של 600 דירות. ההסכם מגיע כ-4.5 לאחר שאושרה תכנית שיכון הרופאים.

המועצה אישרה היום  את עקרונות  ההסכם למימוש שתי  תכניות משמעותיות על שטחי בית החולים,  לבינוי של 3,000 יחידות דיור וכבישים נדרשים להקלת מצוקת התנועה באיזור בקעת אונו וסביבות בית החולים.

בימים אלו מתקיים משא ומתן מתקדם מול הנהלת בית החולים על עקרונות ההסכם

תוכנית שיכון הרופאים אשר אושרה בראשית 2013 כוללת 1,680 יחידות דיור, מהן 1,100 להשכרה.  תוכנית תמ"ל 1002 שאושרה בשנת 2005 כוללת 2,200 יח"ד מהן 1,200 על שטחי בית החולים והיתרה על שטח המחנה הצבאי תל השומר. מימוש תוכניות אלה מותנה בהסכם עם בית החולים על תנאי פינוי מבני בית החולים הנמצאים כיום במתחם. המו"מ שנמשך מספר שנים בין בית החולים, רמ"י משרד האוצר ומשרד הבריאות נסוב על הגעה להסכמות על פינוי 240 דונם משטח בית החולים הנכלל בתוכניות אלו. בית החולים יתוקצב על ידי רמ"י בהיקף של 1.1 מיליארד ₪ לטובת הקמת מבנים חלופים ושדרוג תשתיות המפונות במסגרת ההסכם. כחלק מההסכם ייהרסו כ-590 דירות ישנות הנמצאות בשטח בית החולים במבנים מיושנים. לסגל בית החולים יוקצו כ-600 דירות במסגרת הדירות להשכרה אשר ישווקו במסגרת פרוייקט תוכנית שיכון הרופאים וזאת בהנחה של 30% ממחיר השוק. מכרזים ראשונים מכוח ההסכם יחלו כבר בשנים 2017-2018.

הקמת המבנים החלופיים של בית החולים ישתלבו במסגרת תוכנית "התנופ"ה 1" של בית החולים תוך מימוש חזון בית החולים להקמת עיר הבריאות של ישראל וניצול מקסימלי של קרקעות בית החולים ושיפור השירות למטופלים.

שר האוצר הוסיף: "הסכם זה הינו win-win-win"" הציבור מקבל גם 3,000 דירות אשר ישווקו במחיר למשתכן ובהשכרה לצמיתות, בית החולים יהפוך לבית חולים של העתיד עם תשתיות ושירותים מתקדמים לטובת כלל המטופלים במדינת ישראל ותושבי בקעת אונו יקבלו כבישים הנחוצים להפחתת העומס התחבורתי באיזור". הסכם זה משתלב במדיניות הממשלה להאצת שיווקי מחיר למשתכן וההשכרה בדגש על איזורי הביקוש ובסמיכות למוקדי תעסוקה"

עדיאל שימרון, מנהל רמ"י מסר: רשות מקרקעי השקיעה מאמצים ניכרים בקידום הסכם זה. לצד הסכם הביס"ט (הבית ספר הטכני בחיפה) אשר נחתם בימים האחרונים, מוכיחה רשות מקרקעי ישראל כי היא איננה נרתעת מהסכמים מורכבים וחשובים ומשווקת יחידות דיור היכן שצריך ולא רק היכן שאפשר".

המועצה אישרה את עקרונות ההסכם שנחתם עם קרן קיסריה – בפרויקט אור ים

שיאפשר שיווק פרויקט גדול במסלול מחיר למשתכן

מועצת מקרקעי ישראל בראשות השר כחלון אישרה את עקרונות הסכם שצפוי להיחתם עם קרן קיסריה שיאפשר שיווק יחידות דיור במסלול מחיר למשתכן בפרויקט אור ים.

בהתאם לעקרונות שאושרו,  תשיב הקרן מתוך המוחכר מתחם המתוכנן לכ- 2,000 יח"ד   לרשות מקרקעי ישראל והוא ישווק במסלול מחיר למשתכן בהתאם להחלטות המועצה הרלוונטיות, בהתאם להסכמות שיאושרו עם עיריית אור עקיבא.

בהחלטה נקבע כי :

נקבעו הסדרים להשבת המתחם כאמור לעיל וכן אושרו הסדרים נוספים ביחס לחובות עבר וכן המשך הטיפול במגרשי מגורים בשכונות 12 ו13 בקיסריה.

קרן קיסריה , תהיה אחראית על ביצוע והשלמת עבודות הפיתוח במתחם ב' בתור קבלן מבצע של העירייה. 

רקע  :

בשנת 1962, ובהמשך להסכמים קודמים, נחתם הסכם חכירה בין ממשלת ישראל לבין החברה להתיישבות היהודים בא"י (מיסודו של אדמונד דה רוטשילד) – פיק"א לצורך פיתוח קרקעות קיסריה. במסגרת ההסכם החכירה המדינה לפיק"א את אדמות קיסריה שהינן בבעלות המדינה. לימים הזכויות הועברו מפיק"א לקרן קיסריה  בהיקף של 30,000 דונם.

ביום 24.3.1967 נחתם הסכם בין פיק"א ובין קרן קיסריה בע"מ (להלן – הקרן). במסגרת ההסכם נמסר לקרן, ללא תמורה, כל הזכויות באדמות קיסריה שניתנו לפיק"א בהסכם החכירה.

המועצה אישרה  את ההחלטה לפינוי מחנה בח״א 21 במפרץ חיפה( בית הספר הטכני של חיל האוויר, בית הספר לשוחרים ותכולות נוספות של חיל האוויר) ואת פינוי מתחם מוזיאון 'בתי האוסף' של צה"ל, הסמוך לשכונת נווה צדק בתל אביב, בתמורה לכ-1.1 מיליארד ש"ח

בישיבתה אמש (ב') אישרה מועצת  מקרקעי ישראל גם את עקרונות ההסכם להסדרת השימוש בבסיס חיל האוויר בחיפה ובמוזיאון בתי האוסף בתל אביב המתפנים ולקידום תכנית חזית הים העירונית ופארק מורד נחל הקישון.  ההסכם קודם על ידי רשות מקרקעי ישראל בשיתוף עם משרד האוצר, משרד הביטחון, רשות שדות התעופה, חברת נמלי ישראל, חברת נמל חיפה ועיריית חיפה.

ההסכם יאפשר, בין השאר, את העברת בית הספר לשוחרים ובית הספר הטכני ואת הקמת מוזיאון צה״ל. השימוש בשטחים המפונים הכלולים בהסכם יחזק את העיר חיפה כעיר נמל מטרופולינית ויביא להגדלה משמעותית של היצע הדיור באזור המרכז. מתחם בית הספר הטכני בחיפה יפונה לטובת שטחי עורף נמל כגון מרכזים לוגיסטיים של חברות ענק הצפוי לספק מנוף כלכלי עירוני משמעותי ולספק תעסוקה איכותית במטרופולין.

שטחי בית הספר הטכני ישמשו גם כחלופה לשטחים שייועדו למטרה זאת בפארק נחל הקישון. כך מאפשר ההסכם להעניק למטרופולין חיפה פארק מטרופוליני לתועלת הציבור שיהווה ריאה ירוקה למטרופולין, יאפשר שימור ערכי טבע ונוי ויהווה אטרקציה תיירותית.

הפינוי יאפשר גם את הרחבת פעילות שדה התעופה בחיפה שיקלוט באופן זמני את פעילות התעופה הכללית משדה התעופה בהרצליה כך שיתאפשר מימוש השטח לטובת יחידות דיור בהתאם לתנאים ולוחות הזמנים שקבעה המועצה הארצית.

הסכמות שהושגו בין רמ"י, עיריית חיפה, חברת נמלי ישראל וחברת נמל חיפה יאפשרו להוציא אל הפועל את תכנית חזית הים העירונית שאושרה בממשלה השנה, ותאפשר לתושבי חיפה והמטרופולין ליהנות מחזית הים של העיר. חזית הים תכלול שטחי מסחר, תעסוקה, בידור ופנאי ויחזקו מאוד את החיבור של העיר חיפה לחוף הים שלה, בדומה לערי חוף אחרות בעולם.

בהנחיית שר הביטחון אביגדור ליברמן ושר האוצר משה כחלון סיכמו רשות מקרקעי ישראל, משרדי האוצר והביטחון באופן עקרוני על התקציב שיאפשר את הפינוי ההיסטורי של שני המתחמים, שיושבים על קרקעות שמחזיקה מערכת הביטחון: מוזיאון "בתי האוסף' לתולדות צה"ל, סמוך לשכונת נווה צדק בתל-אביב (מאחורי מתחם התחנה) ומחנה בח״א 21 במפרץ חיפה, שבו שוכנים בית הספר הטכני של חיל האוויר ויחידות נוספות של צה"ל.

בהתאם  להחלטה, יממנו רשות מקרקעי ישראל ומשרד האוצר את עלויות פינוי בח"א 21 וכן את הכשרתו של שדה התעופה בחיפה לקליטת שדה התעופה המתפנה בהרצליה בהיקף של כ- 950 מלש"ח. כאשר  גם משרד הביטחון ישתתף בעלויות העתקת הבסיסים והמבנים לצורך ביצוע מיטבי של התכנית בהיקף של כ-150 מלש"ח.

הסיכום הושג בתום מו"מ ממושך, בהובלת סגן שר האוצר יצחק כהן, , מנהל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שמרון, מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') אודי אדם ואגף התקציבים במשרד האוצר.

שר האוצר, משה כחלון: "מדובר בהסכם ענק שהוא המשך ישיר למדיניות שאנחנו מובילים לפינוי מחנות צה"ל לטובת הגדלת היצע הדירות בלב איזורי הביקוש וחיזוק הפריפריה. ההסכם יאפשר פיתוח של אזורי תעסוקה, תיירות ומסחר וכן בנייה של 650 יחידות דיור באחד האזורים האטרקטיביים בישראל. בנוסף ההסכם מבסס את העיר חיפה כעוגן הכלכלי של הצפון ומאפשר את הוצאתו לפועל של פארק נחל הקישון ופיתוח עורף נמל שבו יוקמו מרכזים לוגיסטיים מודרניים, פארקי תעשייה ומוקדי תעסוקה איכותיים."

מוזיאון 'בתי האוסף' שבשכונת נווה צדק שוכן על כ- 22 דונמים באחד מאזורי הביקוש היקרים בתל-אביב. שחרור המוזיאון יאפשר את קידום התכנית להקמת כ- 650 יחידות דיור, ועשרות אלפי מטרים של שטחי מסחר ותעסוקה ומלונאות.

בח״א 21 חולש על כ-640 דונם, הגובלים בנמל חיפה המזרחי, והוא נחשב לאחת מעתודות הקרקע האחרונות במפרץ, שעתידות לשמש כעורף לנמל המפרץ הנבנה בימים אלו וכחלופה זמנית להעתקת שדה תעופה הרצליה. בשנים האחרונות הביעו גורמים רבים עניין בתא שטח זה, אשר מהווה את העתודה המשמעותית ביותר לפיתוח עורף נמל מפותח, שבו יוקמו מרכזים לוגיסטיים מודרניים, פארקי תעשייה ומוקדי תעסוקה למטרופולין חיפה.