הישג נוסף לאכיפה: ארבע פלישות לאדמות מדינה בכפר יאנוח-ג'ת פונו ע"י הפולשים

מבצע אכיפה מרוכז של מפקחי רשות מקרקעי ישראל בשכונת החיילים המשוחררים בכפר הדרוזי יאנוח-ג'ת הוביל לתוצאות חסרות תקדים: ארבעה מק
 

מבצע אכיפה מרוכז של מפקחי רשות מקרקעי ישראל בשכונת החיילים המשוחררים בכפר הדרוזי יאנוח-ג'ת הוביל לתוצאות חסרות תקדים: ארבעה מקרים שונים של הסגות גבול לאדמות המדינה פונו ע"י מסיגי הגבול, שחששו ממהלכי האכיפה של הרשות ובכללם תביעות פיצויים שמגישה הרשות על עלויות הפינוי

​פעילות אכיפה מרוכזת של מפקחי רשות מקרקעי ישראל בשכונת החיילים המשוחררים ביאנוח – ג'ת, כפר דרוזי באזור כרמיאל, הובילה לתוצאות חסרות תקדים: ארבעה מקרים שונים של הסגת גבול על אדמות המדינה פונו ע"י מסיגי הגבול עצמם – בעקבות מדיניות האכיפה התקיפה ברשות מקרקעי ישראל הכוללת הגשת תביעות כספיות לפיצויים נגד מסיגי גבול, במקרים בהם הרשות נדרשת לפנות מסיגי גבול. במסגרת התביעות הכספיות דורשת רשות מקרקעי ישראל ממסיגי גבול החזר כספי של דמי השימוש הרטרואקטיבים בקרקע והחזר של מלוא הוצאות הפינוי, כולל שכר השוטרים והמפקחים ועלויות כוח האדם, לרבות עלויות הפעלת הציוד המכני ההנדסי.

באחד המקרים שטופלו הרחיב אחד התושבים את שטח חצרו על חשבון קרקע ציבורית בשטח של כ-120 מ"ר האמורה לשמש כשטח ציבורי פתוח לטובת כלל התושבים, והקים מסלעה בלתי חוקית כהכנה להקמת חצר אחורית על קרקע שכלל לא הוקצתה לו.

במקרה אחר פרץ אחד התושבים דרך גישה בלתי חוקית לשימושו הפרטי, והפך קרקע ציבורית לכביש גישה פרטי לביתו, ללא היתר וללא אישור.

שני מקרים נוספים של הסגות גבול התגלו אצל שני תושבים נוספים, אשר כל אחד מהם הרחיב את החצר האחורית שלו, על חשבון הציבור, באמצעות פלישה אל אדמות ציבוריות בהן נטעו עצים. התושבים השתמשו בקרקע כבשלהם ולמעשה הרחיבו את גינתם על חשבון הקרקע הציבורית.

כל הפולשים פינו את הקרקע בעקבות אזהרות מפקחי רשות מקרקעי ישראל, שהבהירו לפולשים כי אם לא יפנו את הקרקע בעצמם תוגש נגדם תלונה למשטרה בגין הסגת גבול במקרקעי ציבור, עבירה פלילית שדינה עד שנתיים מאסר בפועל. המפקחים הזהירו את הפולשים כי הם יפונו מהקרקע בליווי המשטרה ולאחר מכן תוגש נגדם תביעה כספית להחזר עלויות הפינוי ודמי השימוש בקרקע. בעקבות זאת פינו הפולשים את הקרקע והחזירו אותה למפקחי הרשות.

"אנו נחושים להמשיך באכיפה הבלתי מתפשרת כנגד תפיסת קרקעות הציבור בניגוד לחוק. לא נאפשר לפולשים לאדמות מדינה להפיק רווחים על חשבון הקופה הציבורית, הפולשים ייתבעו על הוצאות הפינוי וזאת בנוסף לדמי שימוש רטרואקטיביים בקרקע." אומר ערן ליבנה, מנהל מרחב שמירה צפון – חיפה ברשות מקרקעי ישראל.

אישור שימוש בתמונה. קרדיט צילום: רשות מקרקעי ישראל.