הותמ"ל אישרה 4,600 יחידות דיור שקודמו על ידי רשות מקרקעי ישראל בשפרעם ובתל השומר

הותמ"ל אישרה 4,600 יחידות דיור שקודמו על ידי רשות מקרקעי ישראל בשפרעם ובתל השומר
קרדיט הדמיה: רשות מקרקעי ישראל

שתי תכניות שקודמו על ידי רשות מקרקעי ישראל וכוללות תוספת של  כ- 1,600 יחידות דיור בשפרעם ו-3,000 יחידות דיור בתל השומר-רמת גן אושרו היום (ד'ׂׂ) על ידי הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל) שבמינהל התכנון.

​​​​התכנית ברמת גן מספקת היצע גדול ואיכותי של יחידות דיור בלב איזור הביקוש והתכנית בשפרעם מציעה היקף נרחב של מגורים על אדמת מדינה וכוללת שיקום מחצבה וניצול חומרי גלם על ידי הקמת אזור תעשיה בשטחה, דבר שיחזק באופן משמעותי את חוסנה הכלכלי של שפרעם תוך מענה למצוקת הדיור בתחומה.


התכנית בשפרעם כוללת כ-1,600 יחידות דיור בבינוי מגוון בגובה של עד 9 קומות בבניה מדורגת, המשלבת גם חזיתות מסחריות וכן כ-150 יחידות דיור קטנות. בנוסף, התכנית מציעה תוספת של כ- 400,000 מ"ר לשטחי תעסוקה בשטח מחצבה שאינה בשימוש וזאת כדי לעודד את כלכלת העיר ומקומות תעסוקה חדשים לתושבי היישוב והסביבה. התכנית כוללת גם שטחים פתוחים, פארק ציבורי ושטחים למבני ציבור ומסחר אשר ישרתו את תושבי השכונה ואת כלל תושבי העיר וכן שטח של כ-15 דונם להקמת בית קברות, לאור מצוקת מקומות קבורה לתושבי העיר. התכנית קודמה ביוזמת רשות מקרקעי ישראל על ידי שני צוותי תכנון ממשרד יעד אדריכלים, משרד גורדון אדריכלים ומתכנני ערים.

תכנית המגורים ברמת גן, כוללת כ-3,000 יחידות דיור בבניה מרקמית ובגובה של עד 15 קומות, מתוכן כ-20% יחידות דיור קטנות וכ- 250 יחידות עבור דיור מיוחד לבני הגיל השלישי. בנוסף, התכנית כוללת, כ-295,000 מ"ר של שטחי תעסוקה, 18,000 מ"ר שטחי מסחר וכן שטחים לצרכי ציבור. כמו כן התכנית מאפשרת מעבר קו מערכת תחבורה עתירת נוסעים ובכך מייצרת מערכת חלופית לתנועה ומציעה רשת ענפה של שבילים להולכי רגל ורוכבי אופניים המשתלבים זה בזה. תחום התכנית ממוקם מערבית למחנה הצבאי תל השומר אשר מקודמות בו תכניות מקבילות נוספות במסגרת פינוי צה"ל מהמחנה.
התכנית קודמה והוגשה על ידי רשות מקרקעי ישראל, ותוכננה על ידי קולקר אדריכלים.

אריאל יוצר, יו"ר הותמ"ל: התכניות שאושרו היום על ידי הועדה, מספקות מענה תכנוני משמעותי בקידום מדיניות הממשלה להגדלת היצע הדיור, מתוך מטרה לבלום את עליית המחירים ולשנות את המגמה בשוק.