אושרה בותמ"ל תכנית רמ"י באיכסל שבגליל ל 900 יח"ד והרחבת אזור התעשייה

אושרה בותמ"ל תכנית רמ"י באיכסל שבגליל ל 900 יח"ד והרחבת אזור התעשייה
קרדיט הדמיה: רשות מקרקעי ישראל

הותמ"ל אישרה תוכנית ביוזמת רשות מקרקעי ישראל להקמת שכונת מגורים חדשה.
ביישוב הערבי אכסאל שבגליל: התוכנית כוללת תוספת של כ-900 יחידות דיור, שטחי ציבור וכן את הרחבת אזור התעשייה של היישוב.

הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל) שבמינהל התכנון, החליטה על אישור תוכנית להקמת שכונת מגורים חדשה ביישוב אכסאל שבגליל.

מדובר בתוכנית שקודמה ביוזמת רשות מקרקעי ישראל.  

 

התוכנית ממוקמת בחלקו המערבי של הישוב, וכוללת תוספת של כ-900 יחידות דיור במבני מגורים בגובה של עד 6 קומות. מתוך כלל יחידות דיור, יוקצו גם דירות קטנות אשר עשויות להתאים לאוכלוסיות שונות ובהן קשישים וזוגות צעירים. בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת גם שטחי ציבור, 6,000 מ"ר עבור שטחי מסחר, שטחים פתוחים ופארק הצופה לנחל כיסלות. כמו כן יוקצו 42,000 מ"ר שטחי תעסוקה ותעשיה הכוללים גם הרחבה של אזור התעשייה הקיים של אכסאל אשר יהיה משותף עם המועצה האזורית עמק יזרעאל. שטחים אלה יהוו מקורות הכנסה משמעותיים מארנונה שאינה למגורים ובכך יסייעו בחיזוק מעמדו הכלכלי של הישוב.

 

סגן הממונה על התקציבים באוצר ויו"ר הותמ"ל, אריאל יוצר ציין: "התוכנית נערכה בשיתוף פעולה מלא עם הישוב, והיא משקפת איזון ראוי בין חשיבות הפיתוח של אכסאל לבין שמירה על שטחי טבע סובבים וערכי טבע ונוף. ייחודה של התוכנית מתבטא בכך שהיא כוללת תוספת יחידות דיור באדמות מדינה ובכך מהווה נדבך חשוב ומשמעותי בהתפתחות הישוב ובהקלת מצוקת הדיור בישוב, המתאפיין באדמות בבעלות פרטית. בכך, התוכנית תואמת את מדיניות הממשלה בדבר מתן פתרונות דיור למגזר המיעוטים".

 

רפי אלמליח מנהל אגף בכיר לתכנון ופרויקטים, ברשות מקרקעי ישראל בירך על אישור התוכנית וציין כי "התוכנית נותנת מענה לביקוש הגבוה למגורים במגזר המיעוטים כמו תכניות רבות אחרות המקודמות ע"י רמ"י במגזר. התכנית קודמה ע"י מתכננת מרחב צפון ברמ"י, עידית הוברמן, באמצעות משרד דני לזר ואדריכלים, דפנה מתוק בשיתוף פעולה מלא עם הרשות המקומית, באופן שעונה על צרכי האוכלוסייה ומאפשר תוספת יחידות דיור למגורים, מבני ציבור, שטחי מסחר ותעסוקה ושמירה לערכי טבע ונוף. שיווק המתחם יסייע רבות לחיזוק הישוב ולאיכות חיים גבוהה של התושבים".

 

בעבודת הותמ"ל ניתן דגש משמעותי בקידום תכניות ביישובי מיעוטים. עד סוף 2017 הכריז קבינט הדיור על 27 מתחמים מועדפים לדיור ביישובי מיעוטים, הכוללים כ-63,700 יחידות דיור. סה"כ אושרו 9 תוכניות (בשנים 2016-2017) אשר כוללות 9,132 יחידות דיור.

 

פעילות הותמ"ל לקידום תכניות ביישובים ערבים נערכת מתוך מגמה לחזק יישובים אלו באמצעות תוספת של שטחים למתחמי תעסוקה ומסחר לצד שטחים למגורים אשר מטרתם חיזוק האיתנות והעצמאות הכלכלית של היישוב ואספקת מקומות עבודה לאוכלוסייה המקומית. תוכניות אלו מקודמות בשיתוף פעולה הדוק עם הרשותהמקומית אשר שותפה לתכנון באופן מלא.

 

התוכנית נערכה ע"י משרד דני לזר  אדריכלים ומתכנני ערים.

 

לפרטים :

אורטל צבר

דוברת וממונה על יחסי ציבור