רשות מקרקעי ישראל מציגה : אור יהודה על הפארק 2,400 יח"ד אושרו להפקדה בותמ"ל

רשות מקרקעי ישראל מציגה : אור יהודה על  הפארק 2,400 יח"ד אושרו להפקדה בותמ"ל
קרדיט הדמיה: רשות מקרקעי ישראל.

הותמ"ל החליטה היום (26.7.17) בישיבתו על הפקדתה של תכנית פארק איילון באור יהודה.
התכנית קודמה ע"י רשות מקרקעי ישראל באמצעות אדר' אילן אייזן ואדר' זאב עמית ז"ל.

הותמ"ל בראשות אריאל יוצר  אישרה היום להפקיד תכנית  של  רשות מקרקעי ישראל ל 2,400 יח"ד באור יהודה.

עדיאל שמרון, מנהל רשות מקרקעי ישראל : התכנית היא חלק מהסכם הגג באור יהודה המצטרף לשורה ארוכה של הסכמים בלב אזורי הביקוש אשר עם השיווקים האינטנסיביים מהווים  את הפתרון הנכון למשבר הנדל"ן. השכונה החדשה המשלבת מגורים ותעסוקה תסייע לקדם את צמיחתה של העיר והפיכתה למוקד משיכה לזוגות צעירים  ולמחוסרי דיור המבקשים לגור במרכז הארץ.

השכונה החדשה ממוקמת מדרום מערב לאור יהודה ומצפון לנחל איילון ולמושב חמד, צמודת דופן לישוב הקיים. יחידות הדיור מתפלגות ל 1,876 יח"ד  למגורים  ו כ-750 יחידות דיור מיוחד מתוכן כ-500 יחידות לדיור מוגן/ בית אבות וכ-250 יחידות דיור מיוחד המיועדות למעונות סטודנטים. כן מוצעת הקמתו של אזור תעסוקה חדש ופארק נרחב, אשר עתיד בין היתר לתת מענה לסוגיית הניקוז של אור יהודה והאזור, הנדרש בשל הפיתוח הנרחב במעלה, הנובע מתכניות הותמ"ל המקודמות בבקעת אונו.

התכנית מציעה גם פארק חדש בסמוך לנחל איילון ולנחל אור יהודה ובו שימושים מגוונים לטובת פעילויות פנאי, תרבות וספורט.

המגורים תוכננה כך שבמרכזה ציר מרכזי ובו מוצע  בינוי אינטנסיבי בן 17 קומות, תוך עירוב שימושים למגורים, מסחר, דיור מיוחד ומבני ציבור. אזורי המגורים הסמוכים לבינוי הקיים באור יהודה (והמאופיין בבניה נמוכה) תוכננו לגובה של 6 קומות, ובחלקה המערבי של התכנית מוצע בינוי בגובה של 10 קומות. אופי הבינוי ביתר השכונה נקבע תוך התייחסות להולכי רגל ובין היתר מוצע בינוי מדורג, כך שחזיתות המבנים הפונים לרחובות הפנימיים של השכונה יכללו בינוי נמוך יחסית עד שתי קומות, כן נקבע כי לאורך דרכים אלו חזית המבנים תכלול מעבר מקורה. באזור התעסוקה מוצע בינוי של 7-8 קומות ובסמיכות  לשכונת המגורים הקיימת מוצע בינוי של עד 4 קומות. נוסף לכך התכנית מסדירה  את הממשק עם השכונה הקיימת בעזרת שטחים ציבוריים פתוחים ודרכים המשלימות את הדרכים הקיימות.

בשל תמהיל יחידות הדיור המוצע, האוכלוסייה הצפויה להתגורר בשטח התכנית הינה מגוונת וכוללת בין היתר זוגות צעירים, בני הישוב, משפרי דיור ואוכלוסייה מבוגרת. מבני ציבור- היקף מבני הציבור בתכנית הוא כ-101 דונם. היקף השטחים הפתוחים עומד על כ-200 דונם לשצ"פ וכן כ-530 דונם לטובת פארק אזורי.

התכנית נותנת מענה לצורכי הציבור הנדרשים לרבות שני בתי ספר, מעונות יום וגני ילדים, כן מאפשרת התכנית מגוון של מבני ציבור נוספים לבריאות, תרבות ורווחה וכן שטח למכללה חדשה.

תעסוקה ומסחר- מוצעת תעסוקה בהיקף של כ-560,000 מ"ר שטח עיקרי, ומסחר בהיקף של כ-140,000 (מ"ר), המפוזר בחזיתות מסחריות ברחובות המרכזיים של השכונה המוצעת, לאורך דרך אריאל שרון ובאזור התעסוקה. אזור התעסוקה מחובר לשכונת החדשה בשני צירים ראשיים באחד מהם תתאפשר גם מערכת עתירת נוסעים (רכבת קלה גוש דן).

רפי אלמליח, מנהל אגף בכיר לתכנון ופרויקטים ברמ"י ציין כי "מדובר בחטיבת קרקע משמעותית לתכנית למגורים בהיותה ממוקמת במרכז הארץ, בלב אזור ביקוש, אשר תשורת ע"י מערך תחבורה נרחב ורכבת קלה המתוכננת לעבור בסמוך אליה. התכנית קודמה בשיתוף פעולה מלא עם עיריית אור יהודה.

השכונה החדשה, מאפשרת מיקום סוגים שונים של טיפוסי מגורים לאוכלוסיות גיל שונות ועל כן צפוי כי תמשוך אליה אוכלוסייה חדשה, צעירה, משפרי דיור מהעיר הקיימת ודיור מוגן בהיקף נרחב. בתכנון ניתן דגש על שילוב תעסוקה, מסחר, מוסדות חינוך וציבור ופארקים נרחבים ע"פ הנדרש למען יצירת איכות חיים גבוהה בשכונה ובעיר. אני מברך על התכנית ומייחל לאישורה ושיווקה לציבור בהקדם."

גילי טסלר, מנהלת התכנון מרחב עסקי תל אביב :  "אור יהודה הופכת להיות חזית הכניסה למטרופולין ת"א ומשנה פניה באופן מואץ, החל בתכניות פרדס בחיסכון ותל השומר עבור דרך הסכם הגג וכעת תכנית בה מתאפשרת הקמת שכונת מגורים חדשה ואזור תעסוקה מודרני וכל זאת עם פיתוח פארק האיילון שבתחומה. שיתוף פעולה המצוין בין רשות מקרקעי ישראל לעיריית אור יהודה הוא שמאפשר להפקיד תכנית זו ולפעול למימושה. . יש לציין כי התכנית מניחה את היסודות לפתרון כלל בעיות הניקוז של אזור בקעת אונו."

מתכננת הועדה דקלה פרסיקו מסרה: "התכנית שהוחלט היום על הפקדתה בותמ"ל באור יהודה מהווה תרומה משמעותית לצמיחה העירונית של אור יהודה תוך הישענות על 3 עוגנים מרכזיים שיסייעו לפיתוח העיר כמוקד במטרופולין תל אביב שכונת מגורים איכותית אזור תעסוקה נרחב ופארק עירוני במרחב נחל איילון לרווחת תושבי העיר והסביבה."

 

קישור לסרטון השכונה :

https://youtu.be/aSznkTxBo18