אום אל פאחם: פולש אשר הקים מכלאת בקר בלתי חוקית על אדמות מדינה אולץ לפנותה בעקבות פעילות האכיפה של מפקחי רשות מקרקעי ישראל

מכלאת בקר שהוקמה ללא היתר ובניגוד לחוק על אדמות מדינה, פונתה עצמית ע"י מסיג הגבול שניסה להשתלט על הקרקע, בעקבות פעולות אכיפה של מפקחי החטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל. הפולש אולץ לפנות את עצמו מהשטח לאחר שהוגשה נגדו תלונה למשטרה והוצא נגדו צו סילוק פולשים

פלישה לאדמות המדינה באום אל פאחם פונתה בפינוי עצמי ע"י מסיג הגבול, תושב העיר שהשתלט על שטח של כ-1,500 מ"ר. מסיג הגבול השתלט על הקרקע הציבורית שייעודה לחקלאות, ללא היתר ובניגוד לחוק, והקים עליה מכלאת בקר לשימושו האישי תוך שהוא מגדר את השטח, מציב עליו מתקנים למים וערימות קש ומאכסן בו את עדרו.

הפלישה לקרקעות המדינה אותרה ע"י מפקחי רשות מקרקעי ישראל במסגרת הפעילויות השוטפות שמקיימת החטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל לאיתור עבירות מקרקעין ופלישות אל אדמות המדינה.

בעקבות איתור מסיג הגבול מסרו לו מפקחי רשות מקרקעי ישראל התראה לפינוי השטח. לאחר שמסיג הגבול לא פינה את הפלישה בזמן שנקבע בהתראה, הוציאו המפקחים צו סילוק פולשים המורה לו לפנות את הקרקע, ואף הגישו נגדו תלונה במשטרה בגין הסגת גבול במקרקעי ציבור, עבירה פלילית שדינה עד שנתיים מאסר בפועל.

בנוסף, הזהירו המפקחים את הפולש כי אם לא יפנה את הקרקע בעצמו יוגשו נגדו תביעות כספיות בהן יידרש להחזיר לקופת המדינה את דמי השימוש הרטרואקטיביים בקרקע ואת עלויות הפינוי, הכוללות את עלויות הפעלת כוח האדם והציוד המכני הנדסי.

לאחר שנוכח בנחישותם של המפקחים לפנות את הקרקע ולהחזירה לציבור, החליט הפולש לפנות את הקרקע ולהימנע מתביעות פליליות וכספיות. הפולש הרס את המכלאה שהקים, פינה את מתקני המים ואת עדר הבקר מהמקום והודיע למפקחי הרשות כי הוא משיב את הקרקע לרשותם. הקרקע הוחזרה למאגר הקרקעות הציבורי ע"י מפקחי רשות מקרקעי ישראל, אשר הציבו במקום גם שילטי אזהרה המתריעים מפני פלישות חוזרות.

"מדובר בפשיעה כלכלית המופנית כנגד הציבור, כאשר פולש מקים לשימושו הפרטי עסק בלתי חוקי על חשבון קרקע ציבורית, מבלי לשלם את התמורה הנדרשת על הקרקע לקופת המדינה ותוך כדי הפרה של החוק. לשמחתנו הפולש הבין את נחישות המפקחים והחליט לפנות את הקרקע בעצמו, דבר אשר חסך לקופת המדינה בזבוז משאבים מיותרים. אנו קוראים לציבור לדווח לנו על מיקרים החשודים בעיניו כהסגת גבול בקרקעות ציבוריות, ניתן לעשות זאת באמצעות אתר האינטרנט של הרשות", אומר מנהל מרחב השמירה צפון - חיפה ברשות מקרקעי ישראל, ערן ליבנה