אושרה הפקדה של תוכנית רמ"י ל-940 יח"ד בטורעאן

הותמ"ל אישרה להפקדה בישיבתה היום את תוכנית רשות מקרקעי ישראל לבניית 940 יח"ד בישוב טורעאן שבצפון

​תכנית שיזמה רשות מקרקעי ישראל לשכונה המחברת בין החלק המזרחי והמערבי  של הישוב טורען, אשר תוסיף כ- 940 יח"ד לישוב אושרה היום להפקדה. התכנית תקשר בין חלקי העיר באמצעות בינוי ומערכות תשתית חדשים. 170 יח"ד מכלל התכנית הן ברמה מתארית ותידרש תידרש הכנת תכנית מפורטת לצורך קבלת היתר. לשאר יחידות הדיור בתכנית, ניתן  יהיה להוציא היתרי בנייה מיד עם סיום הליך התכנון באמצעות הועדה למתחמי דיור מועדפים (הותמ"ל).
 

התכנון נעשה בשיתוף המועצה המקומית ובתיאום עימה על מנת לענות על הצרכים המקומיים.

השכונה ממוקמת בחלקו הצפוני של הישוב טורעאן ובמורדות רכס טורעאן ושטחה כ-365 דונם. השכונה תכלול תמהיל מגורים מגוון, המהווה איזון בין בניה פרטית המקובלת בישוב ובין בניה יזמית, והוא מותאם לאפשרויות השיווק. במסגרת התכנית נכללים שטחים למבני ציבור, לשטחי ציבור ולשטחים מסחריים. טיפוסי הבניה המותאמים לטופוגרפיה (במעלה ההר או במדרון ההר) מנצלים את השיפועים למתן איכויות מגורים גבוהות הכוללות, גינות/מרפסות לרוב היחידות, עם מבטים לנוף הפתוח. כל זאת תוך כדי צמצום הקירות התומכים ועבודות העפר המיותרות בשלב הביצוע. לפחות 20% מסך הבניה הרוויה יוקצו לדירות קטנות בשטח של עד 100 מ"ר.

בתכנון השכונה יש התחשבות ברגישות הנופית הגבוהה הקיימת באזור והשכונה כוללת שטחים פתוחים ומשלבת גינות משחק וכיכרות. תכנון הבינוי ומערכת הכבישים משתלב בטופוגרפיה ומאפשר נגישות טובה למבני הציבור ולשטחים הפתוחים. הרחוב הראשי של השכונה משלים כביש טבעת היקפי עירוני שבו  מתנהלת התחבורה הציבורית ועליו ממוקמות הפונקציות השכונתיות והעירוניות הראשיות. התכנית משלבת מבני ציבור: בי"ס יסודי ומוסדות נוספים לחינוך ודת. כמו כן, מתוכנן שטח נוסף לקריית חינוך וספורט במזרח השכונה, העונה על הצרכים העירוניים הקיימים.

הבינוי מאפשר בנייה בשלבים, כאשר אכלוס הקטע המזרחי יותנה בהסרת המגבלות הסביבתיות של מחצבת גולני הסמוכה.

רפי אלמליח, מנהל אגף בכיר לתכנון ופרויקטים ברשות מקרקעי ישראל, ציין כי מדובר בסנונית ראשונה של תכניות שאושרו  בותמ"ל  המיועדות עבור מגזר המיעוטים אשר מטרתן ליצור היצע למגורים ולענות על הביקוש ועל המצוקה הקיימת במגזר זה. רשות מקרקעי ישראל מקדמת כיום תכניות רבות למגורים ביישובי המיעוטים בצפון, המותאמות לצרכי האוכלוסייה ולמיקום הטופוגרפי של הישובים תוך מתן מענה נרחב לשטחי ציבור, נגישות תחבורתית וצביון כל ישוב כשלעצמו. קידום התכנית זוכה לשיתוף פעולה מלא מצד ראש הרשות המקומית וצוותו ועל כך אנו מברכים בחום ומאחלים להמשך שיתוף פעולה פורה בתכנית זו כמו באחרות.

התכנית אושרה בלוח זמנים קצר במיוחד  שהתאפשר בזכות שיתוף פעולה פורה של כל הגורמים המעורבים בראשות צוות התכנון של רמ"י.  התכנית  חלק ממאמצי הרשות לקדם תכנון למגורים בכלל המדינה ולכל המגזרים במסלולי התכנון השונים על מנת לשלב כמות נרחבת של יחידות דיור בשוק ובאמצעות זאת לענות על הביקושים ולהפחית את משבר הדיור.

 

אדריכל התכנית: קורין אדריכלים - יער קורין ניהול ותכנון.
צוות התכנון: חיליק קורין, עפר קורין, גל זרח 

בברכה,
אורטל צבר
דוברת וממונה על יחסי ציבור