אושרה להפקדה תוכנית להקמת 4,000 יח"ד בראשל"צ, על שטח מחנה צריפין

סנונית ראשונה בפינוי מחנה צה"ל מצריפין: אושרה להפקדה תוכנית רמ"י שקודמה על ידי משרד הביטחון להקמת שכונה חדשה בת 4,000 יחידות דיור שתהווה את שער הכניסה החדש לראשון לציון מכיוון מזרח

הוועדה המחוזית מרכז במשרד הפנים אישרה להפקדה את  תוכנית רשות מקרקעי ישראל, שקודמה באמצעות משרד הביטחון, למתחם 4 בצריפין.

התוכנית נועדה להקמת שכונה הנמצאת בחלקה הצפון מזרחי של ראשון לציון, בשטח בו שוכן כיום המחנה "צריפין" וכן שטחי תעסוקה ומסחר בהיקף של 80,000 מ"ר. תוכנית רשות מקרקעי ישראל אשר אושרה להפקדה כללה במקור כ- 3,500 יח"ד אך בדיון הועדה המחוזית הוחלט להוסיף עוד 500 יח"ד כך שהמתחם יכלול בסה"כ 4,000 יח"ד.

מתחם צריפין בכללותו מתוכנן ומקודם ע"י רשות מקרקעי ישראל באמצעות משרד הביטחון.

אישור הועדה המחוזית מהווה את השלב הראשון המבשר את פינוי מחנה צריפין במסגרת החלטת הממשלה בנושא העתקת בסיסי צה"ל לדרום הארץ וייעוד השטח המתפנה למגורים.

התוכנית מציעה הקמת שכונה עירונית המשלבת בין בניה רוויה בצפיפות גבוהה ובבניה מרקמית משולבת באזורים ירוקים פתוחים נרחבים המכילים מבנים בעלי ערך היסטורי המיועדים לשימור, ואזורים נרחבים הכוללים עצים לשימור משולבים במרקם הבנוי והיוצרים שצ"פים מקומיים.

הבינוי מאפשר חללים פנימיים ירוקים ומעברים להולכי רגל היוצרים סביבה שקטה ונעימה למגורים. בתמהיל הבנייה מבנים בגובה של 6 קומות ועד 14 קומות.

לאורך רחוב ירושלים הוגדרה בניה גבוהה הכוללת קומה מסחרית ומעליה 14 קומות למגורים באזורים מסוימים ו-25 קומות לתעסוקה.

כרבע מכמות יחידות הדיור בבניה הרוויה מוקצות ליח"ד קטנות עד 75 מ"ר.

ייחודה של השכונה החדשה הוא במיקומה על הגבול המזרחי של העיר ביצירת דופן בינוי חדש המהווה שער כניסה חדש לעיר מכיוון כביש מס' 44.

דוד אמגדי מתכנן מרחב עסקי מרכז אשר ליווה את ה תוכנית וקידם אותה בשיתוף עם משרד הבטחון ומשרד הפנים מברך על אישור ה תוכנית שמחזקת את העיר ונותנת פתרונות דיור מגוונים עם שימושים מעורבים של תעסוקה ומגורים. לדברי אמגדי ה תוכנית כוללת כ 80,000 מ"ר לתעסוקה בעיקר למשרדים ולמסחר. עוד ציין אמגדי כי המרחב העסקי ברמ"י מקדם תוכנית נוספת אשר תוגש לאישור במהלך השנה הקרובה ובה 3,500 יח"ד. 

רפי אלמליח, מנהל אגף בכיר לתכנון ופרויקטים ברשות מקרקעי ישראל ציין כי אישור המתחם להפקדה הינו נדבך משמעותי בתוספת יחידות דיור באחד מאזורי הביקוש הגדולים בארץ שעוד יגדל משמעותיות עם פינוי מחנות צה"ל נוספים. אבן דרך זו, היא חלק ממדיניות רשות מקרקעי ישראל לתכנון מסיבי של קרקעות למגורים בכל חלקי הארץ, לפתרון חסמים בהליך התכנון, כך שהליך השיווק והאכלוס יהיה מהיר וקל יותר. 

החברה המתכננת והמנהלת עבור רשות מקרקעי ישראל: ארמון אדריכלים ומתכנני ערים בע"מ.​

ניתן לעשות שימוש בהדמיות.

תוכנית להקמת 4,000 יח"ד בראשל"צ, על שטח מחנה צריפין  

gov