רשות מקרקעי ישראל מפרסמת היום את המכרז הגדול להקמת תחנת כוח סולארית בתמנע

תמנע - מתקנים סולארים
צילום אילוסטרציה של תחנה פוטוולטאית

מרחב עסקי דרום ברשות מקרקעי ישראל הוציא היום מכרז להקמת תחנת כוח סולארית בתמנע בהספק של 50-60 מגה בתמנע.

המכרז יוצא בהמשך להחלטות הממשלה המציינות את החשיבות הלאומית של הפקת אנרגיה ממקורות מתחדשים. למכרז יש חשיבות רבה בגוון מקורות האנרגיה וניצול אנרגיית השמש להפקת חשמל.

המגרש שגודלו 1,100 דונם ישווק ליזמים במטרה להקים עליו תחנת כוח סולארית, בהספק של 50-60 מגוואט, אשר תוכל לספק חשמל לכ-22,000 בתי אב במשך שנה שלימה (לשם השוואה - לעיר בסדר גודל של אילת).

זהו המתחם הרביעי לאנרגיה סולארית המשווק על ידי רשות מקרקעי ישראל והגדול מביניהם. שלושת המתחמים הקודמים שווקו באזורי התעשייה של מצפה רמון ועין עברונה באילת,  והיו בהיקפים קטנים יותר של כ-7-8 מגה כל אחד.

שיטת הפקת החשמל במכרז זה היא פוטוולטאית. המכרז נעשה בשיתוף עם מועצה אזורית אילות  וביחד עם רשות החשמל ומשרד התשתיות הלאומיות.

הזוכה במכרז ידרש לעמוד בתנאי הסף של רשות החשמל וידרש להשלים את התכנון ולקבל היתרי בנייה לאחר מכן  יוכל לקבל זכות חכירה ל 25 שנים על הקרקע ולהקים את המתקן הפוטוולטאי.

מצורפת ההודעה על המכרז. החוברת תהיה זמינה למכירה במחוז בסוף חודש אוגוסט.

עו"ד אמיר ביידא, יועץ משפטי במרחב עסקי דרום שליווה את המכרז מאז תחילתו: מדובר בפרויקט גדול בעל חשיבות לאומית שנעשה בשיתוף פעולה בין משרדי ממשלה ורשויות שונות בנגב  ומביא בשורה ותרומה לפיתוח הנגב וחסכון במקורות אנרגיה קונבנציונליים לטובת ניצול אנרגית השמש. 

מכרז מספר בש/162/2015 הזמנה לקבלת הצעות לחכירת מתחם להקמת מתקן לייצור חשמל באנרגיה סולארית בשיטה פוטו וולטאית באזור תמנע במועצה האזורית חבל אילות.