הקבלן רמי שבירו נאלץ לפנות את הקרקע אליה פלש ולהחזירה לרשות מקרקעי ישראל

הקבלן רמי שבירו נאלץ לפנות את הקרקע אליה פלש ולהחזירה לרשות מקרקעי ישראל
 

הישג למדיניות האכיפה של מפקחי רשות מקרקעי ישראל: החברה הקבלנית רמי שבירו שהקימה שלא כחוק משרד מכירות של פרוייקט מגורים ברמת השרון, על קרקע השייכת למדינה, ונאלצה לפנות את הקרקע לאחר שמפקחי הרשות הוציאו נגדה צו סילוק פולשים. נגד החברה אף הוגשה תלונה למשטרה בגין הסגת גבול במקרקעי ציבור, עבירה פלילית שדינה עד שנתיים מאסר בפועל

 

​"רמי שבירו הנדסה בנייה והשקעות בע"מ", חברה קבלנית שזכתה במכרז של רשות מקרקעי ישראל להקמת 168 יחידות דיור ברמת השרון, נתפסה לאחרונה ע"י מפקחי רשות מקרקעי ישראל כאשר היא חורגת מהקרקע שהוקצתה לה ופולשת לאדמות המדינה. החברה הקימה את משרד המכירות של הפרוייקט על שטח שלא הוקצה לה – על אדמות מדינה – ללא היתר ובניגוד לחוק.

משרד המכירות תפס שטח של כ- 300 מ"ר על שטח פתוח אותו הכשירה החברה ואף נטעה בו עצים. 

עם גילוי הפלישה הודיעו מפקחי הרשות לחברה כי היא עוברת על החוק ועלייה לפנות את הקרקע ואף הוציאו נגדה צו סילוק פולשים המודיע לה כי עלייה לפנות את הקרקע בתוך 30 יום ולא, תפונה לפי החוק בליווי המשטרה. החברה לא צייתה לצו שתוקפו פג ב- 19.5 ולכן החלו ברשות מקרקעי ישראל בביצוע הכנות לפינוי הקרקע בליווי המשטרה.

במקביל, הגישו מפקחי רשות מקרקעי ישראל תלונה בתחנת משטרת גלילות נגד "רמי שבירו בע"מ". התלונה הוגשה בגין הסגת גבול במקרקעי ציבור, כאמור, עבירה פלילית שדינה שנתיים מאסר בפועל.

מפקחי הרשות הודיעו לחברה כי הם נערכים, בתיאום עם פרקליטות המדינה, להגיש לאחר הפינוי תביעה כספית נגד "רמי שבירו", בה תידרש החברה להחזיר לקופת המדינה גם את עלויות הפינוי, הכוללות את עלויות כוח האדם והציוד המכני, וגם תשלום רטרואקטיבי של דמי השימוש בקרקע.

לאחר שנוכחו בנחישותם של מפקחי הרשות והבינו כי הפלישה תפונה ע"י מפקחי הרשות בליווי המשטרה, החליטו בחברת "רמי שבירו" להימנע מהמבוכה ומהתביעות הכספיות והפליליות ופינו את הקרקע בעצמם. משרד המכירות הועבר ע"י החברה למיקום אחר והקרקע פונתה והוחזרה לקדמותה. מפקחי רשות מקרקעי ישראל החזירו את הקרקע למאגר הקרקעות הציבורי.

"מפקחי הרשות פרוסים ברחבי הארץ ופועלים באופן רציף כנגד מסיגי גבול המנסים לגזול את הקרקע הציבורית. העובדה שבמיקרים רבים אנו מצליחים להביא לכך שגם מסיגי גבול עקשנים וקשי עורף מפנים את הקרקע בעצמם בסופו של דבר, היא ההוכחה הטובה ביותר ליעילות מדיניות האכיפה המחמירה", אומר עמיר גילת, מנהל מרחב מרכז בחטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל.

 אישור שימוש בתמונה. קרדיט צילום: רשות מקרקעי ישראל.