מפת האתר | פניות בדיגיטל |זימון תור | 5575* אזור למייצגאזור אישי למייצג אזור אישיאזור אישי

משרד האוצר, משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל עברו את היעד הממשלתי לשיווק קרקע לדירות מוזלות לציבור

משרד האוצר, משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל עברו את היעד הממשלתי לשיווק קרקע לדירות מוזלות לציבור: קרקעות ל - 27,690 יחידות דיור שווקו בשנת 2015 במסגרת תכנית "מחיר למשתכן". מדובר בכ-2,700 יחידות דיור מעבר ליעד הממשלתי, סה"כ כ-62.5% מכלל השיווקים  בשנת 2015 היו בשיטת מחיר למשתכן.
שר האוצר, משה כחלון: "שברנו את השיטה, הפסקנו את הספסור בקרקע ועמדנו ביעדים שהצבנו. חשוב מהכול – החזרנו את התקווה לזוגות הצעירים. בשנה הבאה נשלים שיווק של 70,000 יחידות דיור במסגרת תכנית המחיר למשתכן כפי שהתחייבנו, ואני מאמין שגם נעבור את זה. חשוב לציין שכל הדירות הללו ישווקו וימכרו במחיר מוזל, בהנחה של מאות אלפי שקלים, שתופנה לזוגות הצעירים חסרי הדיור ולרווקים בני 35, ללא הבדלי דת, גזע ומין. כל מי שאין לו דירה במדינת ישראל יוכל להשתתף בהגרלה וגם לזכות. אין לי ספק שמכלול הפעולות שלנו ישפיעו על שוק הדיור כולו, וכבר היום אנו עדים לשינוי בשיח."

​​​שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט: "השנה הייתה שנה טובה לדיור בישראל, והשנה הבאה תהיה אף טובה יותר. יש שיתוף פעולה פורה בין כל גורמי הדיור בהובלת שר האוצר, משה כחלון. השיטה של חלוקת הסמכויות בין המשרדים עובדת ביעילות ומוכיחה את עצמה, ואנחנו רואים את התוצאות בשטח. בחודשים האחרונים בקרתי ב-55 מועצות וערים, בעשרות סיורים עם צוות משרדי, ואנחנו רואים שהציבור מתחיל להרגיש שמשהו קורה בשוק הדיור.
אנחנו צופים שגם 2016 תהיה שנה מוצלחת, במסגרת התהליכים שכבר התחלנו ובמסגרת תוכניות חדשות. "מחיר למשתכן" תואץ, הסכמי גג נוספים ייחתמו בכל רחבי הארץ, נטפל בבירוקרטיה ובסחבת שאפיינה את שוק הדיור בארץ עד היום, נמשיך לרכז מאמצים בתחום הדיור הציבורי, ברכש ובשיקום שכונות, ונדאג לפיתוח ערים חדשות עבור המגזרים השונים, תוך מציאת טכנולוגיות בניה חדשות. השינוי מורגש".

משרד האוצר, רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון מפרסמים היום את נתוני שיווק הקרקעות של שנת 2015. בסך הכול שווקו במהלך השנה קרקעות לבניית 44,248 יחידות דיור, מתוכן שווקו קרקעות לבניית 27,690 יחידות דיור במסגרת תכנית מחיר למשתכן. שיטת "מחיר למשתכן" מבטיחה הנחות לרוכשי הדירות בסך מאות אלפי שקלים מתחת למחיר השוק תוך ויתור המדינה על הכנסות מקרקע.

יעדי הממשלה לשיווק הקרקע לשנת 2015 שהיו 45,000 יחידות דיור הושגו במלואם, מתוכם יועדו 25,000 יחידות דיור למחיר למשתכן. השיווק בפועל של קרקעות למחיר למשתכן עלה בכ- 10.7% על היעד הממשלתי והגיע כאמור ל 27,690 יחידות דיור.

גם בתחום התכנון הושגו הישגים  משמעותיים, שבאו לידי ביטוי בעלייה של 31% מעבר ליעד השנתי, אשר שנקבע בהחלטות הממשלה. תכניות של רשות מקרקעי ישראל  ושל משרד השיכון והבינוי  בהיקף של 59,000 יחידות דיור  אושרו למתן תוקף, לעומת היעד הממשלתי של 45,000 יחידות דיור בשנה.

מספר העסקאות בפועל שנסגרו בשנה זו לא נופל ממספר העסקאות של שנה קודמת ועומד על 30,635 יחידות דיור, זאת למרות התהפוכות הפוליטיות שעברה הממשלה בשנה זו.

מניתוח  הנתונים עולה כי שיווקי הקרקעות לבניית דירות במחיר למשתכן משקף ירידה משמעותית  של עשרות אחוזים לרוכשי הדירות, שנעו בממוצע בין 277-350 אלף ש"ח הנחה לדירה. כתוצאה מכך עלותה של דירה לחסר דיור תהיה כמיליון ש"ח לדירה בגודל 100 מ"ר בפריפריה וכ- 1.57 מליון ש"ח לדירה דומה במרכז הארץ.

בשיווקים השנה יש בשורה לציבור שכן הם מבטיחים הלכה למעשה ירידה משמעותית במחירי הדירות למחוסרי דיור. המדינה ויתרה על הכנסות מקרקע וסבסדה למעשה את הדירות עבור הזכאים.

מ"מ מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון: "רשות מקרקעי  ישראל חתמה שנה מוצלחת של שיווקי קרקעות לדיור. בשיווקי קרקע בשיטת מחיר למשתכן אף שווקו יותר יחידות דיור מהיעד הממשלתי שנקבע. בשיווק הכללי אנו קרובים מאד ליעד ההממשלתי. שנת 2016 תהיה שנת מפנה במאמץ הלאומי בתחום הדיור."

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, אשל ארמוני: "אני גאה באנשי משרד הבינוי והשיכון שבחודשים האחרונים עבדו לילות כימים על מנת לממש את היעד המאתגר שהוצב בפנינו ולשווק דירות במסגרת תכנית 'מחיר למשתכן' בכל רחבי הארץ. מאות פגישות עם ראשי ערים ודיונים קדחתניים במטה הדיור ובמטה האוצר הבשילו לקראת אלפי שיווקים מוצלחים, שיהפכו בעתיד גם לביתם של זוגות צעירים וחסרי דיור."

קבצים להורדה

gov