מפת האתר | פניות בדיגיטל |זימון תור | 5575* אזור למייצגאזור אישי למייצג אזור אישיאזור אישי

התעניינות גבוהה במכרז המינהל לכריית חול

התעניינות גבוהה של קבלנים במכרז המינהל  לכריית חול בחולות סמר

​​בסיור קבלנים שאירגן  המינהל ביום ה' האחרון , לקראת מכרז כריית חול  באזור סמר בערבה , השתתפו 23 קבלנים.

המכרז שהוציא המינהל , בעקבות אישור התב"ע על ידי הועדה המחוזית, נועד לפתור את משבר חומרי הגלם במשק הבנייה והסלילה באיזור אילת-אילות, הצורך כ 160 אלף טון  חול בשנה. השטח שהוצא למכרז נועד  במקור להפוך  לשטחים חקלאיים של הישובים אליפז וסמר אך הוסב בתכנית מאושרת למטרת כריה וחציבה.

אתר סמר מהווה את אחת מעתודות החול היחידות הקרובות לאזור אילת.  האתר השני הקרוב ביותר נמצא במישור רותם- מרחק של כ 180 ק"מ – דבר המייקר מאד את עלות החול לצרכנים.  בשל המחסור בחול רבתה לאחרונה מכת גניבות חול מאתרים לא מורשים באזור- תופעה המהווה מפגע סביבתי ונופי וכן עבריינות כלכלית.

המינהל ומשרד התשתיות נרתמו לקדם את המכרז בעקבות אישור התב"ע כדי לספק את משק הבנייה והסלילה באיזור אילת אילות. צפונית למגרשים שהוצאו למכרז לכריית חול,  קיים אתר המוכרז כשמורת טבע אשר בו נשמרות הדיונות במצבן הטבעי.

בארבעה   מגרשים אחרים  ששטחם  40 דונם בחולות סמר הסתיימה הכרייה ולאחרונה בוצע שם שיקום מוצלח ביותר על ידי הקרן לשיקום מחצבות. שיקום זה הצליח למעשה להחזיר למקום את מרבית  החי והצומח שהיו שם טרם הכרייה. האתר משמש כיום גם כאתר בילוי ונופש לכלל הציבור.

בעבר נשקלה אלטרנטיבה לבחון את טיב החומר המצוי "מתחת לדיונה"  כדי לעשות בו שימוש במשק הבנייה. לפי  הערכת גיאולוגית שקיבל  המינהל חומר זה אינו באיכות טובה מספיק  לשמש את משק הבנייה והסלילה. יחד עם זאת במכרז הנוכחי שהוציא המינהל    הוכנס סעיף המחייב את הזוכה לבחון בפועל אם  ניתן לערבב חלק מהחומר "מתחת לרצפה" עם חול  הדיונות  שמעל ובכך לבדוק את האפשרות להעמקת הכרייה.

במהלך הסיור הפגינו במקום גורמים המתנגדים לכרייה. נציגי המינהל איפשרו למפגינים לומר את דברם בפני הקבלנים וההפגנה הסתיימה ללא הפרעות מיוחדות.

כיום קיימים 2 מגרשים נוספים של חול שנותרו כעתודות קרקע.  כאשר יובהרו  ויובטחו עתודות החול  למשק הבניה והסלילה (ואולי גם לחקלאות) לאיזור אילת-אילות לטווח הקצר והבינוני, ישקול  המינהל  את עמדתו  באשר לשמורת טבע על מגרשים אלו, אם וכאשר תוגש תכנית כזו לועדות התכנון.  בשלב זה  עד  לקבלת החלטות ברמה  הכלל -איזורית  מבקשת ממ"י לשמר את שטחי שני המגרשים כשטחים  שייעודם ייקבע בעתיד. 

 

gov