הותמ"ל החליטה להפקיד את רובע מנחם בו 4,100 יח"ד בבאר שבע

הותמ"ל החליטה אתמול להפקיד את תכנית רשות מקרקעי ישראל ועיריית באר שבע לרובע מנחם בצפון העיר להקמת 4,100 יח"ד,  כחלק מהסכם  הגג של העיר באר-שבע, שנחתם לאחרונה בין העירייה ומשרדי האוצר, הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל 
מטרת התוכנית: הגדלת היצע  פתרונות הדיור בעיר, בתמהיל מגוון, יחד עם הקמה של מוסדות ציבור ופיתוח שטחים ציבוריים וחיזוק באר-שבע כמטרופולין של איכות במדינת ישראל

הותמ"ל , הועדה לתכנון מתחמים מועדפים, בראשותו של ערן ניצן, סגן ראש אגף תקציבים באוצר,  החליטה אתמול על הפקדה בתנאים של תכנית רובע מנחם בבאר שבע,  להקמת  שכונה בהיקף 4,100 יח"ד. את התכנית קידמה רמ"י בשיתוף עם  עיריית באר שבע, בהובלתו של ראש העיר רוביק דנילוביץ'.

רובע המגורים החדש ישתרע בין שדרות  רגר והכניסה הצפונית לעיר, בחלק הצפון-מערבי של העיר,  לשכונות העתידיות כלניות וסיגליות הנמצאות בהליכי פיתוח ושיווק.

הרובע החדש מהווה נדבך נוסף בפיתוח העיר באר שבע וכלול בהסכם הגג שנחתם לאחרונה בין העירייה, משרד האוצר, משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל.

מימוש התוכנית יתן מענה לתנופת הפיתוח של העיר באר-שבע ומותאם לסדר העדיפות העירונית, השם דגש על פיתוח מטרופולין של איכות בדרום מדינת ישראל. התוכנית תיתן מענה לביקוש הרב מצד זוגות צעירים ומשפחות צעירות בבאר שבע, משפרי דיור מבאר שבע והסביבה, אוכלוסיית משפחות הקבע (במסגרת מעבר צה"ל דרומה) ואוכלוסיות חדשות המבקשות להצטרף לתנופת הפיתוח של האזור המעוניינות בסביבת מגורים  באיכות חיים גבוהה ובבית בסטנדרט גבוה, סמוך לכל השירותים העירוניים לרבות מסודות חינוך, מרכזי קניות, פארקים וגנים עירונים, מוסדות תרבות בילוי ופנאי ומרכזי תעסוקה מתקדמים דוגמת פארק הייטק, מוסדות אקדמיים מהמובילים במדינה ועוד.

התוכנית משתלבת עם התוכנית האסטרטגית של העיר באר שבע, אשר גובשה לפני מספר שנים, וכוללת בין היתר דיור איכותי מגוון ברחבי העיר שיתן מענה לצרכי העיר באר-שבע המתפתחת למטרופולין של איכות.
התכנית כאמור כלולה במסגרת הסכם הגג בו העיקרון המנחה הוא - העמדת קדם מימון על ידי הממשלה לפיתוח תשתיות, מוסדות חינוך ומבני ציבור, פארקים ומחלפי תחבורה נדרשים, עוד משלב שיווק הפרויקט. הסכם הגג מבטיח ליזמים קבלת היתרי בנייה תוך 90 יום ומקצר באופן דרמטי את זמן פיתוח השכונות החדשות והקמתן. בנוסף, יקבע לוח זמנים מדויק לביצוע וקידום כל שלב בפרויקט.

רובע המגורים החדש  יכלול מגוון רחב של יחידות דיור, בתמהיל מגוון של בניה נמוכה במגרשים בין 350 ל-700 מ"ר, בהם תותר גם יחידת דיור נוספת "דיורית"  בשטח של כ-250 מ"ר (מתוך זכויות הבניה המוקנות), שמשמעותה הוספת עוד כמה מאות יח"ד לפרויקט.  בנוסף יהיו ברובע גם אזורים  בבניה נמוכה  שישווקו לקבלנים ומבנים בבנייה רוויה לאורך שדרות רגר ובאזורים בעלי טופוגרפיה משמעותית.

התכנית שהוכנה על ידי מרחב עסקי דרום, ברשות מקרקעי ישראל בשיתוף עם עיריית באר שבע, כוללת מבני ציבור ושטחים ציבוריים פתוחים ברמה גבוהה. החברה מתכננת משרד נעמה מליס שכלל צוות תכנון רחב. 

עדיאל שמרון מ"מ מנהל רשות מקרקעי ישראל: "רשות מקרקעי ישראל דואגת לשווק כל קרקע זמינה ובה בעת מייצרת עתודות קרקע לשיווק עתידי על מנת לספק את צורכי הדיור של אזרחי ישראל. אנו רואים בבאר שבע עיר מטרופולין חשובה שלצמיחתה תהיה השלכה על התפתחות הנגב בכללותו ואנו נערכים לתת מענה לגידול הצפוי במאזן הדמוגרפי של העיר  אשר תמשוך אליה אוכלוסייה איכותית ומגוונת."
ערן ניצן, סגן ראש אגף תקציבים באוצר ויו"ר הותמ"ל: "הותמ"ל ממשיך לקדם תוכניות דיור גדולות למגורים מתוך מטרה אסטרטגית להגדיל את הצע הדיור בישראל, פעולה מרכזית וחיונית כחלק מאמצי הממשלה לבלימת מחירי הדיור."
ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ׳: ״מדובר בבשורה חשובה בהפיכתה של העיר באר שבע למטרופולין. כחלק מהתכנון האסטרטגי של העיר, ששם דגש על תמהיל דיור מגוון לקבוצות אוכלוסייה שונות, מבית ומחוץ, עשינו היום צעד משמעותי קדימה בכל הנוגע לאיכות החיים בבאר שבע ולאטרקטיביות בתחום המגורים. ראוי לחזק את העיר באר שבע ולאפשר לה להשאיר בתחומה גם אוכלוסיות בחתך סוציו-אקונומי גבוה, שיוכלו לגור בעיר ולחיות באווירה כפרית. היום, אחרי שנים רבות, ניתן ביטוי גם לצרכים של בירת הנגב , בהתאם לחזון ולכיווני ההתפתחות שלה. הסכמי הגג עליהם חתמנו עם ממשלת ישראל, מתקדמים בהתאם להסכמות ולהתחייבות ההדדית בינינו. יצאנו לדרך ברגל ימין!״
 
מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, אשל ארמוני: "ההחלטה שהתקבלה היום היא בשורה של ממש עבור תושבי באר שבע וההתיישבות בנגב כולה וצעד נוסף לביסוסה וחיזוקה של באר שבע כעיר מטרופולין דרומית. משרד הבינוי והשיכון שם לעצמו למטרה לפעול לבניין הארץ תוך דיאלוג משמעותי ופתוח עם הרשויות המקומיות, והקמתן של 4100 יח"ד בבאר שבע מהווה דוגמא להצלחתו של דיאלוג שכזה."
 
חגי סלע מתכנן המחוז ברשות מקרקעי ישראל: "התכנית תתרום בצורה משמעותית לפיתוח העיר באר-שבע והמטרופולין זאת בשל תמהיל יח"ד דיור מסוגים שונים בעיקר בבניה נמוכה וסמי רוויה שתמשוך אליה אוכלוסייה מגוונת, זאת בנוסף גם לשטחי הציבור והשטחים הפתוחים הציבוריים המגוונים."

 

gov