ראש הנקרה: בי"ס לקיאקים שהוקם על אדמות מדינה בניגוד לחוק פונה בעקבות פעולות מפקחי רמ"י

ראש הנקרה: בי"ס לקייאקים שהוקם על אדמות מדינה בניגוד לחוק פונה בעקבות פעולות מפקחי רשות מקרקעי ישראל
אישור שימוש בתמונה. קרדיט צילום: רשות מקרקעי ישראל

מפקחי החטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל, גרמו השבוע לפינוי מסיג גבול, תושב קיבוץ ראש הנקרה, שהקים בית ספר ללימוד שיט בקייאקים על חשבון אדמות מדינה, ללא היתר ובניגוד לחוק. הסגת גבול באדמות המדינה היא עבירה פלילית, שדינה עד שנתיים מאסר בפועל

​מבצע אכיפה של מפקחי החטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל בראש הנקרה הסתיים בפינוי פלישה לאדמות המדינה, לאחר פסק דין שניתן בבית המשפט לפינוי הקרקע. מסיג הגבול, תושב קיבוץ ראש הנקרה, פלש לאדמות מדינה הסמוכות לחוף בצת, בשטח של כ-2,000 מ"ר, והקים בהן עסק ללימוד והשכרת קייאקים, כדי לגרוף ממון לכיסיו על חשבון הקרקע הציבורית, שיועדה לחקלאות.

מפקחי הרשות, שאיתרו את הפלישה במסגרת אחת הפעילויות השגרתיות שמנהלת רשות מקרקעי ישראל לשמירה על הקרקעות הציבוריות מפני עברייני מקרקעין, הגישו נגד הפולש תביעה לסילוק יד מהקרקע. בפסק הדין הורה בית משפט השלום שבקריות לפולש לפנות את הקרקע.

לאחר קבלת פסק הדין הבהירו מפקחי הרשות לפולש כי עליו לפנות את הקרקע, ובמידה ויפונה על ידי הרשות בהליך הוצאה לפועל הוא ייתבע בתביעה כספית לשלם לקופת המדינה את הוצאות הפינוי, לרבות דמי שימוש רטרואקטיבים בקרקע. בנוסף, הבהירו המפקחים לפולש כי במידה ולא יתפנה מרצונו הוא יפונה בליווי המשטרה, וכי הסגת גבול היא עבירה פלילית שדינה עד שנתיים מאסר בפועל.

לאחר שהמפקחים סירבו לבקשת הפולש לספק לו ארכה ולעכב את הפינוי, החליט הפולש לפנות את הקרקע באופן מיידי. הוא פירק בעצמו 3 מבנים מהמבנים שהקים ופינה את רכושו מהמקום, כשהוא מותיר את הקרקע לרשותם של מפקחי רשות מקרקעי ישראל. מפקחי הרשות פינו מהשטח ארבע מכולות שהושארו במקום, הרסו את רצפת הבטון והחזירו את הקרקע לקדמותה ולמאגר הקרקעות הציבורי. השטח שולט בשלטי אזהרה למניעת פלישות נוספות.

ערן ליבנה, מנהל מרחב שמירה צפון - חיפה ברשות מקרקעי ישראל אומר: "מפקחי החטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל פועלים באופן נחוש כנגד גזילת קרקעות הציבור בצורה בלתי חוקית. אנחנו עושים הכל כדי להחזיר קרקעות שנתפסו על ידי פולשים לרשות הציבור, בהקדם האפשרי, בוודאי כאשר מדובר בשטחים הפתוחים הסמוכים לחופי הים, שהם בבת עינו של הציבור. נמשיך להיאבק על שמירת קרקעות הציבור מתוך תחושת שליחות, אנו קוראים לציבור לדווח לנו על כל מקרה של חשד לפלישה לאדמות המדינה".

gov