טובא זנגרייה: רמ"י פינתה מסיג גבול שגידר אדמות מדינה לשימושו ללא היתר ועיכב שיווק של 3 מגרשי מגורים

פינוי בטובה זנגריה
קרדיט צילום: רשות מקרקעי ישראל

מפקחי החטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל, בליווי שוטרי משטרת ישראל, פינו גדר בלתי חוקית, שהוקמה ללא היתר ע"י מסיג גבול בשם הייב מהראן, תושב טובא זנגרייה, שניסה להשתלט על קרקע בבעלות המדינה בניגוד לחוק, תוך שהוא מעכב את שיווקם של 3 מגרשים למגורים בשטח כולל של כ-2 דונמים

​מבצע אכיפה של מפקחי החטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל בטובא זנגרייה הסתיים בפינוי פלישה לאדמות המדינה. מסיג הגבול, מהראן הייב גידר את אדמות המדינה בשטח של כ-2 דונמים הנמצאות סמוך לביתו, ללא היתר ובניגוד לחוק, ובכך עיכב את שיווקם של 3 מגרשים המיועדים למגורים בעבור תושבים שומרי חוק המעוניינים להקים את ביתם בישוב. הסגת גבול על אדמות המדינה היא עבירה פלילית, שדינה עד שנתיים מאסר בפועל.

הפלישה לאדמות המדינה התגלתה במהלך אחת הפעילויות שמנהלים מפקחי רשות מקרקעי ישראל לניטור עבירות בנייה וקרקע, בישוב טובא זנגרייה בחלק הדרומי של הישוב.

המפקחים גילו על אדמות המדינה המיועדות לצאת לשיווק, במסגרת מכרז למגורים, גדר איסכורית חדשה וגבוהה אשר מונעת תצפית על המתרחש בתוך השטח. הגדר תחמה שטח של כ-2,000 מ"ר ונבנתה ללא היתר ובניגוד לחוק.

מפקחי רמ"י מסרו לפולש התראה לפיה עליו לפנות את הגדר מהשטח והבהירו לו כי אם לא יעשה כן, יפונה עפ"י החוק בליווי משטרה. לאחר שהפולש לא פינה את הגדר, הוציאו המפקחים נגדו צו סילוק פולשים וכמו כן הוגשה כנגדו תלונה במשטרה, בתחנת ירדן שבראש פינה, בגין הסגת גבול.

המפקחים והשוטרים הבהירו לפולש כי הסגת גבול, היא עבירה פלילית שדינה עד שנתיים מאסר בפועל, וכי כאשר פולשים אינם נשמעים לאזהרות ולא מפנים את הקרקע בעצמם הם מפונים מהקרקע בליווי המשטרה, ובנוסף מוגשות נגדם גם תביעות כספיות להחזר דמי השימוש בקרקע ועלויות הפינוי הנגרמות לקופת המדינה.

לאחר שמסיג הגבול לא פינה את הפלישה, בזמן המתחייב לפי צו סילוק הפולשים, הגיעו המפקחים בליווי משטרתי של שוטרים מיחידות מתפ"א, מג"ב ויס"מ ופינו את הפלישה תוך כדי הריסת הגדר. הפסולת פונתה לאתר מורשה והשטח הוחזר לקדמותו ולמאגר הקרקעות הציבורי. הקרקע צפויה לצאת לשיווק למגורים במסגרת מכרז.

"מדובר בפלישה בה ניסה תושב טובא, שכבר יש בבעלותו בית מגורים, להרחיב את שיטחו ולהשתלט לשימושו האישי על שלושה מגרשים נוספים המיועדים למגורים עבור זוגות צעירים, על קרקע שלא הוקצתה לו, ללא כל היתר ובניגוד לחוק. חשוב לציין כי כחלק מהמאבק הבלתי פוסק בעברייני המקרקעין, אנו נוקטים במדיניות אכיפה תקיפה במסגרתה אנו תובעים עברייני מקרקעין גם על עלויות השימוש בקרקע, וגם על עלויות הפינוי, כך שמסיגי גבול רבים מעדיפים לפנות את השטח בעצמם במקום להיחשף לתביעה נוספת ולשאת בעלויות שהמדינה נאלצה להוציא בכדי לפנותם", אמר ערן ליבנה, מנהל מרחב שמירה צפון-חיפה בחטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל.

לפרטים:

אורטל צבר –  דוברת הרשות – 0506218030, טוויטר

תום וגנר – 0548000358

gov