מטולה: מטע עצים בלתי חוקי פונה ע"י מסיג הגבול שניסה להשתלט על האדמות הציבוריות

מטולה: מטע עצים בלתי חוקי פונה ע"י מסיג הגבול שניסה להשתלט על האדמות הציבוריות
קרדיט צילום: רשות מקרקעי ישראל.

פולש שהשתלט על כ-500 מ"ר אדמות מדינה בחלק הצפוני של מטולה, נטע עליהן עצים וגידר את השטח בגדר חשמלית, נאלץ לפנות את הקרקע בעקבות פעילות אכיפה של מפקחי רשות מקרקעי ישראל

הפלישה לאדמות המדינה אותרה במהלך פעילות אכיפה של מפקחי החטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל. מדובר בקרקע חקלאית הנמצאת בחלק הצפוני של מטולה. הפולש, תושב מטולה,  גידר שטח של כ-500 מ"ר בגדר חשמלית, ונטע בו מטע עצים.

המפקחים מסרו  לפולש התראה לפיה עליו לפנות את הקרקע והבהירו לו כי הוא מבצע עבירה של הסגת גבול במקרקעי ציבור, עבירה פלילית שדינה עד שנתיים מאסר בפועל וכי אם לא יפנה את הקרקע הוא יפונה בליווי המשטרה.

בנוסף, המפקחים הבהירו לפולש כי במיקרים בהם מסיגי גבול מסרבים לפנות קרקעות מדינה, רשות מקרקעי ישראל מגישה נגדם גם תלונה למשטרה בגין הסגת גבול, עבירה פלילית שדינה עד שנתיים מאסר בפועל, בנוסף לתביעות כספיות להחזר דמי השימוש בקרקע ועלויות הפינוי הנגרמות לקופת המדינה.

לאחר שהבין את נחישותם של המפקחים לפנותו, העדיף הפולש לפנות את הקרקע בעצמו, על מנת להימנע מתביעות נוספות ומתשלום עלויות השימוש בקרקע ועלויות הפינוי שמוטלות במקרה של פלישה לאדמת מדינה על הפולשים.

הפולש העביר את העצים מהשטח, פירק את הגדר והחזיר את הקרקע אותה תפס לקדמותה ולידי המפקחים והמדינה. מפקחי רמ"י החזירו את הקרקע למאגר הקרקעות הציבורי ושילטו את השטח בשלטים המתריעים מפני פלישות חוזרות.

ערן ליבנה, מנהל מרחב שמירה צפון - חיפה ברשות מקרקעי ישראל, אומר: "למרות שהמדינה מאפשרת לשכור כחוק קרקעות חקלאיות ולעבדן בקלות ובמחירים שווים לכל נפש, לאחרונה קיימת תופעה פלילית משמעותית בשטחים החקלאים סביב מטולה, במסגרתה זיהינו מספר רב של פלישות חקלאיות שתופסות כ-2,000 דונם של קרקע ציבורית. מוטב לאותם פולשים להתפנות בעצמם מהקרקע, אחרת המפקחים וכוחות האכיפה יגיעו לפנותם והפולשים גם יהיו אלה שיאלצו לשאת בתשלום הוצאות הפינוי שידרשו על מנת לפנותם וכן בדמי השימוש הרטרואקטיביים בקרקע. הפולש, במקרה הזה, התפנה בעצמו ובכך חסך לו ולקופה הציבורית בזבוז משאבים מיותרים."

התמונה מאושרת לשימוש עיתונאי.

לפרטים: 

 אורטל צבר –  דוברת הרשות –  טוויטר

תום וגנר – 0548000358

gov