אושרה תכנית המינהל בפסגת אונו לשילוב בין מגורים לתעסוקה

שילוב בין אזורי המגורים למקומות העבודה ב"קריית המדע" הוא הרעיון העומד מאחורי תכנון שכונת פיסגת אונו בקרית אונו שהוזמן על ידי מחוז ת"א של מינהל מקרקעי ישראל.

​​הרעיון לשילוב מגורים בשימושי קרקע אחרים איננו חדש במטרופולין. כיום, אנו עדים לביקוש לאזורי תעסוקה הכוללת עבודה מדעית בחברות תוכנה ותקשורת בקירבת מקום מגורים יוקרתי. וזה בדיוק מה שהתכנית מציעה.

הקירבה בין שני יעודי הקרקע- מגורים ותעסוקה- מאפשרת לעירייה להקים מתקנים עירוניים משותפים לטובת הכלל הכוללים בין היתר מרכז מסחרי, קאנטרי קלאב, ספורטק, מעונות יום, גני ילדים ועוד.

למעשה, כ-מ אחוז 65 מתוך סך שטח התכנית שהינו כ-394 דונם- מיועדים לצורכי ציבור ורווחתו.

פרופ' דניאל צ'מנסקי מהטכניון בחיפה, הכין את הבסיס הפרוגרמטי-כלכלי המאפיין את השכונה ועל פיו נקבעו שימושי הקרקע המיוחדים לה: כ-1,400 יחידות דיור ו-90 אלף מ"ר של קריית מדע,

המשולבים באזורי קאנטרי קלאב וספורטק. השכונה נמצאת בצפון מזרח העיר. הבינוי העולה לגובה מדורג מ-5 ל-19 קומות מאפשר ריבוי שטחי ירק ופארק מרכזי לשכונה. 

עבודת התיכנון כללה התייעצות עם מנהלי אוניברסיטת בר-אילן, הנמצאת במרחק של כקילומטר מהשכונה, בכל הקשור להקמת "קריית המדע".

בהתאם לפרוגרמה הכין צוות התכנון המורכב מהאדריכלים אמריו-מאיוס, יועץ התנועה דני פוכס משרד "דגש" והשמאי שאול רוזנברג את התוכניות. העבודה התיכנונית המורכבת נעשתה בהדרכת

מהנדס העיר, אדריכל דן רז, ומתכננת מחוז תל-אביב במינהל מקרקעי ישראל, האדריכלית רודיקה רבינוביץ.

​היתרון בשילוב המגורים והעבודה של המדענים, המהנדסים, החוקרים וסגל העובדים האחרים, הוא בעיקר האפשרות לנצל את הזמן לאורך כל שעות היממה, ביעילות רבה, כתוצאה מהקירבה הגדולה בין המגורים

למקום העבודה. שירותי רווחה ינוצלו גם לשעות הפנאי, לאחר שעות העבודה ובסופי שבוע, על ידי המועסקים ודיירי השכונה. כמו כן האולמות שיוקמו בתחומי "קרית המדע" ישמשו ללימודי המשך והשתלמויות לתושבים, וכן לכנסים וארועים מתאימים.

במידה וכל המרכיבים המוצעים בתוכנית ימומשו, אין ספק שתתקבל שכונה איכותית ומיוחדת, אשר תוכל לשמש דגם לשכונות אחרות לשילוב המגורים עם התעסוקה המודרנית.

​התכנית שחלה על קרקע פרטית ועל קרקע בניהול מינהל מקרקעי ישראל אושרה בחודש מרץ השנה לתוקף בועדה המחוזית.​​​

gov