למעלה מחצי מיליארד ₪ - במכרז רשות מקרקעי ישראל במתחם שערי צדק הישן בירושלים

​ועדת המכרזים של רשות מקרקעי ישראל הכריזה על חברת ג.ז מדף 21 בע"מ כזוכה במכרז להקמת 240 יחידות דיור למגורים בשילוב מסחר, משרדים ומלונאות במתחם המיתולוגי של בית החולים שערי צדק הישן בירושלים

חברת ג.ז. מדף 21 בע"מ (בהחזקת קנדה ישראל ופאנגייה) תשלם למעלה מ-512 מיליון ש עבור קרקע מתחם שערי צדק, שאותו שיווקה רשות מקרקעי ישראל לפני מספר חודשים ערב פרוץ מגפת הקורונה. מדובר בקרקע הסמוכה לפרויקט רובע הכניסה לעיר, שיהפוך לרובע עסקים מהבולטים בישראל בהשקעת מיליארדי שקלים. הרובע יתפרס על פני שטח של כ-300 דונם והוא צפוי להוסיף עוד כ-60 אלף מקומות עבודה חדשים לבירת ישראל. 

הרובע החדש יכלול בינוי של 20 מגדלים בני 24-18 קומות לשימושי תעסוקה, מסחר, מגורים, תיירות, מלונאות, פנאי ותרבות, לצד שטחי ציבור, ירוקים וחכמים.

האזור כולו יהפוך בשנים הקרובות למרכז התחבורתי המוביל, המתקדם והגדול בישראל, ובו תחנת רכבת מהירה למרכז הארץ, ארבעה קווי רכבת קלה, תחנת אוטובוסים מרכזית, שבילי אופניים ועוד.

מתחם הקרקע, שבו זכתה חברת ג.ז מדף 21 בע"מ, הציע זכויות חכירה לחמישה מגרשים לבניית 240 יחידות דיור, כמפורט להלן:

מגרש מס' 1: על המגרש בנוי מבנה בית החולים "שערי צדק". המבנה מיועד לשימור וסביבו חצר מטופחת. המגרש מיועד לבניית כ-50 חדרי מלון, אולמי כינוסים ואירועים, שטחי מסחר ושימושים נלווים למלון, אשר ייבנו בהתאם לתקנים הפיזיים של משרד התיירות.

מגרשים מספר 3-2: מיועדים לבניית מגורים. בכל מגרש ייבנו 120 יחידות דיור אשר יוקמו במגדלי מגורים בני 24 קומות. כמו כן, ייבנו שטחי מסחר בחזית ושימושים נלווים לרווחת הדיירים והציבור, כגון: בתי קפה, מסעדות, בנקים, מרפאות, חדרי כושר ועוד.

מגרש מס' 4: מיועד לתעסוקה, למסחר, למלונאות, לשטחי ציבור לקהילה/תרבות ופנאי/רווחה בהיקף של כ- 4,000 מ"ר (שטחים אלה ייבנו בתיאום עם עיריית ירושלים, כמפורט בתנאי המכרז).

מגרש מס' 5: מיועד למסחר, למשרדים ולתעסוקה.

כל חמשת המגרשים שווקו כחטיבה אחת ליזם אחד. עם הזוכה במכרז ייחתם חוזה חכירה ישירה (ללא הסכם פיתוח) לתקופה של 98 שנים עם אופציה להארכה לתקופה נוספת של 98 שנים בתנאים שיהיו נהוגים ברשות מקרקעי ישראל במועד החידוש.

יצוין כי חלק מהמגרשים, נשואי המכרז, נמצאים על ציר הרכבת הקלה. על פי "מדיניות הבנייה לאורך ציר הרכבת הקלה", שהתקבלה על ידי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים, ניתן יהיה לאשר זכויות בנייה נוספות למגרש/מגרשים בתחום התוכנית באמצעות תוכנית מפורטת, שתובא לאישור ועדות התכנון המוסמכות, כמפורט בתנאי המכרז.


"מכרז נוסף בתוכנית הגדולה לשינוי פני הכניסה לבירת ישראל"

ראש עיריית ירושלים, משה ליאון: "ריבוי מגישי ההצעות במכרז מביע את האמון של חברות הנדל"ן בכלכלה הירושלמית ההולכת ומתפתחת. תוספת מאות יחידות הדיור, בתוספת של מתחמי מסחר, מלונאות ותעסוקה על ציר הרכבת הקלה, היא תוספת משמעותית לעיר שתחזק אותה ותפתח את כלכלתה. בשנים הקרובות נמשיך ונקדם בנייה בכל חלקי העיר ונמשיך לצמצם את פערי הביקוש".

מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון: "מדובר בהצלחה גדולה לשיווק הקרקע הייחודית בידי מנהל מרחב ירושלים ברמ"י, אסף רפלד. הנדל"ן תורם אחוז משמעותי לתל"ג של ישראל ואין ספק ששיווק מוצלח זה יתרום לצמיחת המשק בימי משבר כלכלי ובריאותי. זהו מכרז נוסף בתוכנית הגדולה לשינוי פני הכניסה לבירת ישראל. מכרז זה מוסיף שטחי מסחר ותיירות משמעותיים לצד תוספת מאות יחידות דיור שירושלים זקוקה להן. יצוין כי מימוש הסכם הגג בירושלים מתנהל בקצב משביע רצון בזכות ההירתמות ושיתוף הפעולה המצוין עם ראש עיריית ירושלים. מכרז זה הינו צעד משלים אשר מגדיל ומפתח את שטחי התעסוקה בעיר".


להלן נתוני המכרז:

​שטח במ''ר בערך
מספר יחידות דיור
סך כל הוצאות פיתוח בש"ח (כולל מע"מ)
מחיר מינימום בש"ח (לא כולל מע"מ)
גובה פיקדון לקיום הצעה בש''ח
סכום זכייה
שם זוכה
16,863 
240
10,837,896
285,767,300
62,800,000
512,777,260
ג.ז מדף 21 בע"מ

gov