הותמ"ל החליטה על הפקדתה של תכנית רמ"י להרחבת היישוב אלעד במגמה לתת מענה לצרכי גידול האוכלוסייה בישוב

קרדיט: רשות מקרקעי ישראל

התכנית באלעד כוללת 4,300 יחידות דיור, כמיליון מ"ר שטחי תעסוקה, מחלף חדש, מסופי תחבורה ציבורית ושטח עבור בית עלמין

​הוועדה למתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל) החליטה לקדם תכנית להרחבת הישוב אלעד זאת, כדי לתת מענה לצורכי הגידול האוכלוסייה בישוב. 

התכנית בעיר אלעד שביוזמת רשות מקרקעי ישראל, מתפרשת על שטח כולל של 3,300 דונם והיא כוללת 4,300 יח"ד, מתוכן  1,250 יחידות דיור בדירות המוגדרות כדירות קטנות עבור משקי בית עם מעט נפשות וכן 300 יחידות דיור עבור דיור מוגן. התכנית מציעה מבנים בגובה של עד 8 קומות בצפיפות ממוצעת של 21 יח"ד לדונם. 

בנוסף ליחידות הדיור, התכנית כוללת גם שטחים רבים עבור מוסדות ציבור ושטחים ציבורים פתוחים לשימוש התושבים וכן תשתיות הדרושות לעיר אלעד בגין הגידול המשמעותי ביחידות דיור; בכלל זה מחלף חדש בצומת מגדל אפק המחבר בין הכבישים 444 ו-471, מסופי תחבורה ציבורית, תחנת משנה לחשמל, תוספת בית עלמין ומתקני איגום וויסות למי נגר. כמו כן, התכנית מציעה שטחי תעסוקה רבים לעיר הסובלת  ממחסור בנושא זה, הממוקמים ממערב לעיר הקיימת באזור נגיש ובסמיכות לדרכים ראשיות ותחנת הרכבת. למתחם התעסוקה פוטנציאל רב לחיזוק איתנותה הכלכלית של העיר אשר תתרום לרווחת תושביה.

בעקרונות התכנית שהוכנה ע"י מילוסלבסקי אדריכלים, ניתן דגש על חיבורים וקישוריות לעיר הקיימת באמצעות מערך דרכים ושבילים להולכי רגל ויצירת מרחבים ציבוריים איכותיים הכוללים עירוב שימושים של מגורים מסחר ומוסדות ציבור. התכנית נותנת עדיפות להולכי רגל ותחבורה ציבורית ומנגישה את שטחי הטבע והנחלים המקיפים את העיר.

הליך התכנון נעשה בשיתוף פעולה הדוק עם עיריית אלעד, ועם גופי תשתית רבים הפועלים במרחב זה

מנהל אגף בכיר לתכנון ופרויקטים ברשות מקרקעי ישראל, רפי אלמליח, בירך על החלטת ההפקדה של התכנית וציין כי "מדובר בבשורה משמעותית לעיר אלעד. התכנית מייצרת מלאי משמעותי של יחידות דיור עבור המגזר החרדי בכללותו. היא מאפשרת תמהיל דיור, שטחי ציבור ופרוגרמת מבני ציבור מותאמת למגזר ולצרכיו, מסדירה מערך תחבורתי ושטח תעסוקתי נרחב וכל זאת באופן שיאפשר איכות חיים והזדמנויות תעסוקה רבות. ראוי לציון שיתוף הפעולה עם הרשות המקומית לכל אורך הדרך".

סגן ראש אגף תקציבים ויו"ר הותמ"ל, אריאל יוצר ציין: "הוועדה ממשיכה במגמתה לסיוע במאמצים הממשלתיים ליצירת פתרונות דיור איכותיים למגוון אוכלוסיות. התכנית באלעד נותנת מענה לצרכי הגידול של האוכלוסייה החרדית באזורי הביקוש במרכז הארץ, תוך חיזוק העוגן הכלכלי הנדרש לתפקוד הישוב. התכנית בפורדיס קודמה במאמץ ניכר של הרשות המקומיות ליצירת פתרון  דיור לתושבי האזור וזאת תוך שינוי במיקום  תשתיות ארציות הנדרשות לצורך כך". 

gov