קובץ החלטות מועצת מקרקעי ישראל נכנס לתוקפו

מהפיכה במועצת מקרקעי ישראל - הקובעת את המדיניות הקרקעית של מקרקעי ישראל: ועדת משנה של מועצת מקרקעי ישראל אישרה סופית את קובץ החלטות מועצת מקרקעי ישראל והוא נכנס לתוקפו.

לא עוד החלטות מפוזרות שחלקן אינו  רלוונטי ולא עוד חיפושים מייגעים. מעתה ואילך קובץ החלטות מועצת מקרקעי ישראל, סדור, נגיש ושקוף יותר.

קובץ החלטות המועצה מוגש בצורה נגישה ובהירה, ומטרתו לסייע לציבור לאתר את המדיניות התקפה במקום אחד .

כל החלטות המועצה הקשורות לנושא מסוים, אשר התקבלו לאורך השנים, רוכזו במקום אחד. יותר אין צורך לדלות סעיפים שקשורים למקרה זה או אחר מתוך החלטות שונות, שלא תמיד כתובות באותה הלשון.

מדובר בהנגשה של המדיניות הקרקעית הכוללת, לפיה פועלת רשות מקרקעי ישראל, שמאפשרת לכל אזרח למצוא מענה מהיר, ברור ופשוט לשאלות שעולות ביחסיו מול הרשות, מה שמשרת את המטרה של הקטנת החיכוך שבין האזרח לרשות ומייתר פעמים רבות את הצורך בפניות בעל פה ובכתב ואת הצורך בסיוע של מתווכים.

הקובץ החדש גם כולל פרק הגדרות כלליות ואחידות שאיחד את מאות ההגדרות הכלליות והפרטניות שהיו בהחלטות המועצה השונות, דבר שיצר לעיתים בלבול וסתירות.

מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון  שהוביל את המהלך בשנים האחרונות אומר כי: "מדובר במהפכה של ממש שמנגישה את החלטות מועצת מקרקעי ישראל לציבור. העבודה המאומצת שנעשתה

ברשות איחדה והסדירה את כלל החלטות המועצה לקובץ אחד המוצג בדומה לחוק. מעתה השליטה בהוראות החלטות המועצה השונות לא תהיה נחלתם של יודעי ח"ן בלבד, אלא תהיה זמינה בצורה ברורה

ונהירה לכלל הציבור.

הודות לעבודה מאומצת שנעשתה בשנתיים האחרונות ברשות מקרקעי ישראל, בהובלת מזכיר מועצת מקרקעי ישראל, עו"ד עידן ורטהיים וראש מטה מנהל הרשות, עו"ד מורן גליקשטיין, בליווי האגף

המשפטי ובסיוע האגפים המקצועיים, מועצת מקרקעי ישראל ביטלה מאות החלטות מועצה, אשר לא בוטלו רשמית למרות שתוכנן אינו רלוונטי או שאינו תואם את מדיניות המקרקעין התקפה.

כמו כן, התקבלו החלטות מועצה מעודכנות, אשר איגדו והחליפו עשרות רבות של החלטות והסדירו בצורה ברורה את מדיניות המקרקעין הנהוגה.

להלן כמה דברים מעניינים על אודות ספר החוקים החדש :

 

קובץ ההחלטות המועצה החדש כולל כ-350 עמודים במקום אלפי עמודים של כל החלטות המועצה שהיו עד היום. הקובץ כולל החלטות כלליות והחלטות נוספות ופרטניות, וכולל רק את ההחלטות שבתוקף.

בקובץ החדש קיים תוכן עניינים מפורט ואפשרות לחיפוש קל יותר ומהיר יותר - אם מקישים מילת חיפוש: לדוגמא: העברות זכויות, מחיר למשתכן או תוספת בניה, מיד מגיעים להחלטה ולסעיפים הרלוונטיים לנושא.

תוך חודשים ספורים, תושק מערכת ממוחשבת חכמה באתר הרשות.

דוגמאות:

  • אני מעוניין לדעת את כל סוגי המכרזים שמפרסמת רשות מקרקעי ישראל, כל שעלי לעשות הוא לפנות לחלק שעניינו הקצאת קרקע במכרז ושם מרוכזות כל הסעיפים הקשורים לעניין.
  • אני מעוניין להוסיף זכויות בנייה במגרש שרכשתי  - בעבר היו מספר החלטות שעסקו בנושא זה היום הכול מרוכז במקום אחד וכל שעליך לעשות הוא להקיש "תוספת בניה", ומגיעים לכללים הנהוגים במקרה זה.
  • אני מעוניין למכור המגרש שרכשתי בפטור ממכרז – כל שעלי לעשות הוא להקיש העברת זכויות ואגיע לפרק העוסק בנושא ולכללים שחלים בו.
  • אני מעוניין לדעת את התעריף שיהיה עלי לשלם בעד שימוש בקרקע חקלאית, עד היום היה צורך לעיין ב- 18 החלטות שהמועצה קבלה בעניין לאורך השנים מהיום עיון בפרק אחד בקובץ החלטות המועצה החדש עושה סדר בעניין ללא צורך בתיווך חיצוני.
  • דוגמא נוספת הממחישה את יתרונו של קובץ החלטות המועצה החדש באה לידי ביטוי באמצעות ביטול 32 החלטות מועצה שהתקבלו בעבר בנוגע להקצאת קרקע, היוון וחידוש יובל חכירה במגזר העירוני אשר מעתה יהיו במספר פרקים בודדים בקובץ החלטות המועצה.

יתרונו הגדול של קובץ החלטות המועצה החדש הוא היותו מסמך אחד בו מרוכזות כלל החלטות מועצת מקרקעי ישראל העדכניות כשהן מנוסחות מחדש באופן בהיר ונגיש לציבור הרחב. קובץ החלטות המועצה החדש מקוטלג לפי נושאים ולא סדר מספרים אקראי כפי שהיה עד כה. הקובץ הערוך לפי נושאים הופך אותו לנגיש וקל להתמצאות לציבור.

gov