תנופה אדירה לים המלח: יוקמו ארבעה בתי מלון חדשים שיכללו למעלה מ-1,000 חדרים

 

​​רשות מקרקעי ישראל  ומשרד התיירות הודיעו על הזוכים בשני מכרזים להקמת ארבעה בתי מלון חדשים, שיביאו לתוספת של כ-1,000 חדרים חדשים לאזור ים המלח, ולצדם מרכז מסחרי חדש ומרכז כנסים בגודל של כ-40,000 מ"ר. הזוכות: חברות אפריקה ישראל, פתאל מלונות, אלעד מלונות וברקליס ישראל.

המכרז יועד רק ליזמים שקיבלו המלצת משרד התיירות. תוכנית הפיתוח תנוהל על ידי החברה הממשלתית להגנות ים המלח (חל"י), זרוע הביצוע של משרד התיירות באזור

שר התיירות, יריב לוין: "אנו ממשיכים במהפכת התיירות בים המלח ובמינופו כיעד תיירות אטרקטיבי ומודרני. לאור הגידול המשמעותי במספר התיירים המגיעים לישראל, אני מברך על תהליך בניית למעלה מ-1,000 חדרים חדשים בים המלח. מדובר בצעד גדול קדימה, בדרך לשינוי דרמטי באזור".

מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון: "מדובר בבשורה חדשה להפרחת אזור התיירות בים המלח. לאחר שקרוב ל-20 שנה לא נבנו בתי מלון חדשים באזור, נכנסת תנופה חדשה לבניית מלונאות מסחר ואזור נרחב לכנסים. במכרז זה נבנה מודל מיוחד שבו מחיר הקרקע מינימלי וקבוע והתחרות הייתה על גובה הוצאות הפיתוח, כך שסבסוד המדינה, באמצעות החברה להגנת ים המלח, ייעשה באופן יעיל וללא בזבוז משאבי ציבור".

מנכ"ל חל"י, שמעון (שימי) דניאל: "מדובר באירוע מכונן ומחולל שינוי אזורי. עם סיום עבודות התשתית, ולאחר ההשקעות הרבות שביצענו באזור, אנו עומדים בפני שלב הקמת מתחם מלונאי עתידי וחדשני, אשר ישנה את פני האזור ויהפוך את ים המלח למוקד אטרקטיבי בקנה מידה בינלאומי".  

חברות אפריקה ישראל, פתאל מלונות, אלעד מלונות וברקליס ישראל זכו במכרז של רשות מקרקעי ישראל לשיווק מגרשים אחרונים (בסבב זה) להקמת מלונות, מבני מסחר ותיירות ומרכז כנסים, באזור התיירות החדש הממוקם בין עין בוקק ליישוב חמי זוהר. 

חברת אפריקה ישראל זכתה במגרש היחיד ששווק באזור חמי זוהר המחודש. במלון מתוכננים להיבנות 220 חדרים (מתוכם 20 חדרים בתמריץ לבנייה ירוקה), במחיר זכייה סופי של 17,757,153 שקלים. 

במגרש נוסף, ששווק במסגרת הסבב הנוכחי המיועד לבנייה מלונאית, זכתה חברת מלונות פתאל. המלון שיוקם על שפת המים באזור הפיתוח החדש, שבין עין בוקק לחמי זוהר, ימנה כ-198 חדרים (מתוכם 18 חדרים בתמריץ לבנייה ירוקה). פתאל תשלם על המגרש לרשות מקרקעי ישראל סך של 12,395,555 שקלים.

מלון במים

בשני מגרשים המיועדים לבנייה מלונאית, הממוקמים באזור הפיתוח החדש שבין עין בוקק לחמי זוהר, זכתה חברת אלעד מלונות. מגרש אחד מיועד להקמת מלון בן 253 חדרים (מתוכם 23 בתמריץ לבנייה ירוקה). המלון יוקם על שפת המים. המחיר ששולם: 19,230,412 ש"ח. מגרש שני, לראשונה בישראל, מיועד לבניית מלון בתוך שטח המים עצמם, במתחם יוקרתי אשר בו 330 חדרים (מתוכם 30 חדרים תמריץ לבנייה ירוקה). המגרש שווק גם עבור מרכז ספא ייחודי מסוגו, שימוקם גם הוא במתחם על המים. מחיר הזכייה הסופי עומד על 53,552,158 שקלים. כללי המכרז מחייבים את הזוכים לסיים את הבנייה בתוך שש שנים, כתנאי לקבלת חוזה חכירה. 

שטחי מסחר, בילוי ומרכז כנסים אזורי

לתוכנית השיווק המלונאית מצטרפים שני שטחים נוספים: האחד מיועד למסחר והשני למרכז כנסים אזורי. בהקמת המרכז המסחרי החדש זכתה חברת ברקליס ישראל, המחזיקה בקניון DEAD SEA MALL, שנחנך אשתקד. הקניון  משתרע על שטח כולל של 12,000 מ"ר. השטח בו זכתה  ברקליס להקמת המרכז המסחרי ישתרע על כ- 26,579 מ"ר והוא ייבנה באזור הפיתוח החדש, בין עין בוקק ליישוב חמי זוהר. מחיר הזכייה עמד על 8,606,384 שקלים. חברת אלעד מלונות בע"מ זכתה במכרז להקמת מרכז כנסים ייחודי לאזור בגודל 11,539 מ"ר. סכום הזכייה עמד על 3,090,293 שקלים. 

בתקופה האחרונה משרד התיירות, בהובלת מנכ"ל המשרד, אמיר הלוי, מקדם את המוצר התיירותי בנגב. לאחר ההצלחה שנרשמה בהבאת עשרות טיסות מאירופה לאילת בעונת החורף, המשרד פועל ליצירת תוכן עבור אותם תיירים כדי להאריך את שהותם בדרום הארץ בפרט ובישראל בכלל. פיתוח אזור ים המלח מהווה חלק מהאסטרטגיה של המשרד ששמה דגש על פיתוח המוצר התיירותי שהוא העתיד הכלכלי של הנגב והערבה.

שיווק המגרשים התאפשר לאחר שנים רבות בהן לא הוקמו בתי מלון חדשים באזור, ולאור ההסכם ארוך הטווח של המדינה עם מפעלי ים המלח, אשר מעניק ודאות  למשקיעים וליזמים, שזכאים לקבל מענקי הקמה ממשרד התיירות במסגרת החוק לעידוד השקעות הון.

משרד התיירות משקיע מאמצים במטרה להגדיל את היקף התיירות לאזור ים המלח, שנהנה מהתפוסה הגבוהה ביותר במלונות בישראל בממוצע שנתי. המשרד חנך בשנים האחרונות חופים חדשים, נגישים באזור המלונות בים המלח, בין עין בוקק לחמי זוהר, והכל פתוח חינם לציבור. באמצעות החברה הבת, החברה להגנות ים המלח (חל"י), הקים משרד התיירות גם טיילת חדשה ומודרנית לאורך ארבעה ק"מ ועבודות תשתית ופיתוח בהשקעה של כחצי מיליארד שקלים.  

קרדיט צילום: באדיבות משה ספדיה אדריכלים בע"מ