רשות מקרקעי ישראל | אום אל פאחם: פלישה לאדמות המדינה פונתה באופן עצמי על ידי הפולש

פינוי עצמי נוסף של פולש לאדמות המדינה: מסיג גבול שהקים רצפת בטון על אדמות מדינה ללא היתר ובניגוד לחוק, נאלץ לפנות את הקרקע לאחר שמפקחי רשות מקרקעי ישראל והסיירת הירוקה נקטו בפעולות אכיפה בתיאום עם המשטרה, והבהירו לפולש  כי אם לא יפנה את הקרקע הוא יפונה על ידי הרשות ויהיה חשוף לתביעות כספיות ופליליות

מבצע אכיפה של מפקחי החטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל באום אל פאחם הסתיים בפינוי עצמי של אדמות מדינה המיועדות לחקלאות. מסיג הגבול פלש לאדמות מדינה בסמוך לשכונת עין איברהים באום אל פאחם, צפונית לכביש 65 והקים עליהן רצפת בטון, שככל הנראה יועדה לשמש כבסיס למבנה.

מפקחי רשות מקרקעי ישראל והסיירת הירוקה אשר איתרו את הפלישה הגישו תלונה למשטרה על הסגת גבול במקרקעי ציבור, עבירה פלילית שדינה עד שנתיים מאסר בפועל, והדביקו בשטח צו סילוק פולשים שהוציאה הרשות.

בהתאם לחוק, אם הפולשים לא מפנים את הקרקע מבוצע פינוי פיזי בליווי המשטרה, ונגד הפולשים ננקטים ההליכים הנדרשים, לרבות הגשת תביעות כספיות להחזר דמי השימוש הרטרואקטיביים בקרקע ועלויות הפינוי הנגרמות לקופת המדינה – לרבות עלויות הפעלת השוטרים, המפקחים, הפועלים והציוד המכני הנדסי.

בעקבות התלונה במשטרה, אותר הפולש על ידי תחנת אום אל פאחם שהורתה לו לפנות את השטח. בעקבות האזהרות שקיבל הפסיק מסיג הגבול את הבנייה במקום, הרס את משטח הבטון ופינה את הקרקע. מפקחי רמ"י החזירו את הקרקע למאגר הקרקעות הציבורי.

ערן לבנה, מנהל מרחב חיפה והצפון בחטיבה לשמירת קרקע ברשות מקרקעי ישראל, אומר: "מדובר בפולש שניסה למעשה לקבוע עובדות בשטח ולגזול לעצמו קרקע האמורה לשרת בעתיד את כלל תושבי אום אל פאחם בהליך הקצאה מסודר. בעבר ראינו ברחבי המדינה מקרים רבים בהן התחלות בנייה קטנות הוקמו כדי לבדוק את עירנותם של המפקחים. אם איש לא היה בא לפנות, הפולשים אחר כך היו מגדרים את הקרקע לשימושם האישי ובסופו של דבר גם מקימים בתי מגורים ומנסים ליצור עובדות בשטח, כאשר הם גוזלים קרקע מהציבור לשימושם הפרטי. מפקחי רשות מקרקעי ישראל מסיירים ברחבי הארץ במטרה לשמור על קרקעות המדינה, ההוכחה הטובה ביותר להצלחתם היא המספר הרב של פולשים שמעדיפים לפנות את הקרקע בעצמם על מנת שלא להסתבך בתביעות".


לפרטים:
אורטל צבר – דוברת הרשות – 050-6218030
תום וגנר – יועץ תקשורת – 054-8000358