מבצע להעתקת מבנים טמפלרים

 

בשבוע  הקרוב יועתק הראשון מבין חמישה  מבנים טמפלרים בדרום הקריה בת"א  לצורך הרחבת  רחוב קפלן
עלות ההעתקה למינהל מקרקעי ישראל  26 מליון ₪

במסגרת תכנית דרום הקריה, המקודמת וממומנת על ידי מינהל מקרקעי ישראל בשיתוף עם עיריית תל-אביב, יועתקו בשבועות הקרובים 4 מתוך 5 מבנים טמפלרים  מהמושבה שרונה, שגילם  120 שנה, למרחק עשרות מטרים בודדים,  לצורך פינוי תוואי רחוב קפלן המיועד להרחבה.  העתקת המבנה החמישי תתבצע בעוד מספר חודשים.   המבנים הנ"ל יועתקו בכיוון דרום אל שטח המיועד בתכנית להקמת פארק מרכזי ייחודי בגודל של כ- 40 דונם ובו יהיו פזורים 37  מבנים לשימור. המינהל ישא בעלות ההעתקה בסך 26 מליון ₪.

העבודות להרחבת רחוב קפלן יחלו מיד עם סיום ביצוע העתקת המבנים לשימור, ופינוי יחידות צה"ל ומשרד הביטחון השוכנות בתוואי הרחוב המורחב.

התהליך המורכב של העתקת המבנים  יתבצע בעזרת חברת ממוט ההולנדית אשר לה הניסיון והידע בהעתקת מבנים.  עבודות ההכנה להעתקת המבנים לשימור החלו כבר לפני כחצי שנה.  הפרויקט מבוצע ע"י הרשות לפיתוח כלכלי תל-אביב יפו באמצעות חברת סולל בונה.

המבנים המועתקים  הינם שרידי המושבה ההיסטורית שרונה אשר הוקמה בשנת 1873 על ידי עולים טמפלרים מגרמניה. אחד המבנים המועתקים   שימש כבית העם של המושבה הטמפלרית ומבנה אחר שימש כביה"ס.

מרבית המבנים לשימור, כ- 37 מבנים במספר, אשר שימשו את המושבה ההיסטורית ישומרו במסגרת התכנית. כמו כן ישומרו עוד מאות עצים בוגרים מאותה תקופה. 

25 מבנים לשימור ישווקו על ידי המינהל לשימושים מסחריים.   12 הנותרים ישמשו לשימושים ציבוריים.  בין היתר ישומרו מבנה  בית היקב והמזקקה אשר שימשו להכנת יין , בית הבד, בית העם, ובאר המים.
הפארק העירוני ישלב בתוכו פעילות מסחרית וציבורית במבנים לשימור עם פעילות פנאי בשטח הפתוח, תוך יצירת אוירה כפרית, אשר תשחזר את אווירת הכפר הטמפלרי ההיסטורי,  בהקשר האורבני העכשווי.

 פיתוח הפארק המרכזי מתוכנן לשנת 2006, עם פינויים המתוכנן של המבנים שבאחריות צה"ל ומשרד הביטחון, ולאחר העתקת המבנים לשימור. הפארק  ימוקם בטבורו של מרכז העסקים והמגורים החדש המתוכנן על ידי המינהל בדרום הקריה  ששטחו הכולל כ 190 דונם. המתחם יכלול שטחי משרדים  מלונאות מסחר מגורים ושטחים ציבוריים.   הבנייה החדשה במתחם תרוכז מסביב לפארק בשתי טבעות:   טבעת פנימית של מבנים המיועדים למגורים (מסביב לפארק המרכזי) וטבעת חיצונית המיועדת לתעסוקה, מלונאות ומבני ציבור.

תרומתו של מינהל מקרקעי ישראל לנושא השימור במתחם הינה גדולה.  אילמלא מימון הפינויים, ושימור המבנים על ידי המינהל  בעלויות עתק, מצבם היה ממשיך ומתדרדר עד למצב שספק אם ניתן היה עוד להצילם.

gov