הוצתו משאיות שעסקו בהכשרת קרקע לשכונה חדשה ליד עומר

אישור לשימוש עיתונאי. קרדיט צילום: רשות מקרקעי ישראל

המאבק בין הרשויות לבני שבט התראבין המסרבים להתפנות מאזור עומר עלה מדרגה:
אלמונים הציתו שתי  משאיות שהכשירו שטח לשכונה ליד הישוב עומר

אלמונים הציתו הלילה שתי משאיות שחנו בתוך מפעל מגודר ומאובטח באזור עומר.  הסיבה ככל הנראה התנגדות של בדואים  לפעולת פינוי והכשרה של  שטח על ידי המינהל לצורך הקמת שכונה חדשה לאנשי קבע,  במקום הישוב תראבין הישן שמרבית תושביו התפנו מהמקום.

בשבועות האחרונים פועלים במינהל מקרקעי ישראל להכשיר שטח  של עשרות דונמים, בסמוך לעומר, שטח  שפונה כאמור על ידי בני שבט התראבין, לצורך הקמת שכונה חדשה לאנשי קבע שמתוכננים לעבור לנגב.

עם תחילת העבודות  ביום א' החלו התנכלויות של הבדואים  לקבלן מטעם המינהל המבצע את העבודות בשטח. נהגי המשאיות אוימו וברחו מהמקום ובמקומם הביא הקבלן נהגים אחרים.  הבדואים  השליכו אבנים על המשאיות הפועלות להכשרת השטח ועל מפקחי המינהל, זאת למרות נוכחות המשטרה במקום.  אמש  הוכנסו כלי הרכב למשך הלילה למפעל  באזור התעשיה של עומר, אך למרות היותו מגודר ומאובטח הצליחו אלמונים להצית בלילה שתי  משאיות.  הנושא בטיפול המשטרה.

שבט התראבין שישב שנים רבות בצמוד לישוב עומר הועבר  לפני כשנה וחצי  ברובו הגדול למיקום חדש בסמוך לקיבוץ משמר הנגב,  שם הוקם עבורם ישוב לתפארת של בתים צמודי קרקע, והכולל שירותים ותשתיות מתקדמים, כולל בית ספר גדול,  מרפאות ומוסדות חינוך נוספים.  תושבי התראבין שהתפנו קיבלו את הקרקע ללא כל תמורה ובנוסף שולמו להם על ידי המדינה  פיצויים נדיבים שאיפשרו להם לבנות את בתיהם.

המבנים בישוב הישן- בהם התגוררו התושבים שעזבו לישוב החדש – נהרסו, על מנת שלא ייושבו מחדש. יחד עם זאת גרעין קטן של 30 משפחות, שעימן לא הושג הסדר פיצויים בהסכמה, סירב להתפנות מהישוב הישן וכיום פועל  המינהל  בדרכים משפטיות לפנותם.

gov