שימור חוה חקלאית באזור תעשיה

 

מינהל מקרקעי ישראל מקדם שיחזור ושימור
חווה חקלאית מהתקופה העותומאנית בנתניה בלב  אזור תעשייה נקייה חדש שיוקם בעיר
 
שיחזור ושימור החווה הוא חלק מתכנית כוללת של מינהל מקרקעי ישראל לפיתוח אזורי התעשייה הממוקמים צפונית לאזור התעשייה רמת פולג.

בליבו של אזור תעשיה חדש שמתכנן המינהל בנתניה ,בשטח כולל של כ-163 דונם, תשוחזר ותשומר  חווה חקלאית עתיקה  מהתקופה העותומנית. אזור התעשייה שיוקם יכלול מבני תעסוקה, משרדים, מסחר ותעשייה 'נקייה'. עוד יוקם בסמוך אצטדיון הכדורגל החדש של נתניה.   

החווה שתשוחזר ותשופץ כוללת בית קיץ, בריכת מים, ששימשה לצורך השקיית פרדסים, אמות מים, שביל היסטורי ומבני משק ומשתרעת על פני 15 דונם.  במתחם המיועד לשימור ישופצו וישוחזרו מבנים בשטח כולל של כ 1,700 מ"ר . כמו-כן יוספו מבנים חדשים בהיקף 2,600 מ"ר שייבנו תוך שמירה על הסביבה והתכנון האותנטי ככל האפשר.

שילוב המבנים ההיסטוריים שישוחזרו עם מבנים חדשים הוא חלק מרכזי בתפישת מינהל מקרקעי ישראל להפוך את מתחם השימור ל 'פרויקט חי', שמטרתו לשחזר בצורה הנכונה ביותר את המתחם כפי שהיה בעבר ולהעניק למבקרים בו תחושה של 'נסיעה לאחור בזמן'.

בעתיד מתוכנן לפעול במקום מוזיאון עירוני קטן, שיותרו בו שימושים שונים כגון: אולמות אירועים, גלריות, אתר לקיום פעילות חינוכית וסדנאות, בתי קפה ומסעדות.

את הפרויקט מקדם מינהל מקרקעי ישראל, בשיתוף פעולה עם 'החברה לפיתוח נתניה', המועצה לשימור אתרים (האחראית לשימור המבנים) ורשות העתיקות.
 

gov