אותרה השתלטות על 11 אלף דונם בנגב

המדינה ייעדה את השטח להשכרה לבדואים לעיבוד עונתי, במחיר 2 ₪ לדונם אך יש מי שמעדיף לפלוש לקרקע בניגוד לחוק, למרות המחיר המגוחך. המבצע לפינוי הפלישות החל אתמול.

בדואים מהנגב השתלטו באופן בלתי חוקי על קרקעות מדינה בהיקף עצום של יותר מ-11,000 דונם (מחצית גודלה של רמת השרון). הפלישה לקרקע באה לידי ביטוי בזריעת תבואת חורף המשמשת מזון לבהמות.

בעבר נאבק מינהל מקרקעי ישראל בהשתלטות הלא חוקית באמצעות ריסוס הגידולים, אך בעקבות צו ביניים של בג"צ הופסק הריסוס. בעקבות הפסקת הריסוסים עלה באופן תלול היקף השטח הפלוש ביותר מ-50% בהשוואה לשנה קודמת: מ- 7,000 דונם ל – 11,000 דונם.

מינהל מקרקעי ישראל, הסיירת הירוקה בסיוע משטרת ישראל פותחים במבצע שתכליתו פינוי הפולשים הלא חוקיים והשבת קרקעות המדינה. חלקו הראשון של המבצע החל אתמול ובו הושבו למדינה כ-1,200 דונם על ידי הפיכת האדמה שזרעו בה הפולשים באופן לא חוקי.

חשוב לציין כי מינהל מקרקעי ישראל מוכן להשכיר את הקרקע למגדלים הבדואים בסכום סמלי של 2₪ לדונם, אך הפולשים מתעקשים לפלוש לקרקע בניגוד לחוק. מדי שנה משכיר המינהל באופן הזה לבדואים 135,000 דונם, לגידולי חורף ובכללם גם את 11,000 הדונם אשר הבדואים השתלטו עליהם השנה.

חשוב להבהיר כי מדובר בקרקעות מדינה בניהול מינהל מקרקעי ישראל.
gov