פרס מצויינות למערכת מידע גאוגרפי שפותחה במינהל

מינהל מקרקעי ישראל קיבל פרס על מערכת מידע גאוגרפי ייחודית שפיתח שיש בה פתרונות גם לאנשי שטח בפיקוח על מקרקעין

​בכנס השנתי שערכה חברת SYSTEMATICS השבוע ניתן פרס למינהל   על הישג בהקמת מערכת GIS כלל אירגונית הכוללת פתרון ייחודי לאנשי השטח העוסקים בפיקוח על המקרקעין ובאיתור פלישות ועבירות במקרקעין.

מערכת מידע גיאוגרפי (GIS (Geographic Information System) משמשת לאחסון, ניתוח וניהול של מידע שקשור למקרקעין כפי שהוא מופיע על פני מפות שונות. מבחינה טכנולוגית מערכת GIS מכילה תוכנה מיוחדת למיפוי עם כלים שמאפשרים לחבר, לערוך ולנתח מפות וצילומי אויר ולבצע עליהם פונקציות מתמטיות שונות. את המפות שנוצרות בתהליך ניתן אחר כך לאחסן במחשב או להדפיס על נייר.

במינהל מקרקעי ישראל הוקמה ועובדת מערכת GIS המבוססת על כלי התוכנה והפיתוח של חברת ESRI העולמית המיוצגת בישראל ע"י חברת SYSTEMATICS. המערכת מכילה את כל המידע הגיאוגרפי הנחוץ לעובדי המינהל במהלך עבודתם השוטפת וכוללת בין היתר מפות גושים וחלקות, מפות תוכניות בנין עיר, מפות ישובים, מפות ערים ורחובות, צילומי אויר בגבהים שונים ועוד. חלק מהמפות נקלטו למערכת ע"י המינהל והיתר נרכשות באופן שוטף מהגופים האחראיים על קליטתן. המידע מאורגן במחשב בשכבות והתוכנה מאפשרת הצגה השלכה וחיתוך של שכבות שונות.

מערכת ה- GIS במינהל הינה המערכת המרכזית בכל נושא ניהול המקרקעין ומשרתת את עובדי המינהל בכל תחומי המיפוי, התכנון, שיווק המקרקעין והפיקוח.

הפתרון מאפשר לעובדי הפיקוח והשמירה על הקרקע של המינהל   להשתמש במערכת על כל רכיביה והמידע שהיא כוללת גם כאשר הם נמצאים "בשטח" (מחוץ למשרד) וזאת באמצעות מחשב נישא מודם סלולארי ו- GPS ובכך מושגים ייעול וחסכון רב במשאבים.

gov