מועצה אזורית זבולון: מפקחי רשות מקרקעי ישראל פינו כ-100 דונם שנזרעו ע"י פולש העוסק בחקלאות בלתי חוקית

קרדיט: רשות מקרקעי ישראל

100 דונם אדמות מדינה המיועדות לחקלאות באזור ג'למה, במועצה האזורית זבולון,עליהן השתלט מסיג גבול, פונו  על ידי מפקחי רשות מקרקעי ישראל, בליווי שוטרים  מיחידת מתפ"א ותחנת זבולון

הפעילות בוצעה במסגרת מבצע אכיפה בעקבות פסק דין והוצאה לפועל, במסגרתה הפכו המפקחים את הקרקע בשדות בכדי להסיר את הגידולים שנזרעו ללא היתר

מפקחי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) בליווי שוטרים מיחידת מתפ"א ותחנת זבולון, פעלו להפיכת קרקע שנזרעה באופן בלתי חוקי באזור ג'למה שבמועצה האזורית זבולון. במסגרת המבצע  פונו שטחי חיטה  ותילתן  בהיקף של  כ-100 דונם אדמות מדינה המיועדות לחקלאות  שניזרעו  על ידי מסיג גבול,  ללא היתר ובניגוד לחוק במשך תקופה ארוכה. הקרקע מיועדת לשכירות עונתית עבור חקלאי האזור.

מפקחי רמ"י שאיתרו את הפלישה לאדמות המדינה במהלך פעילות שיגרתית לניטור עבירות מקרקעין, הגישו התראה כנגד הפולש ולאחריה הוגשה  תלונה במשטרה בגין הסגת גבול במקרקעי ציבור.

מאחר והפולש לא פינה את הקרקע בעצמו, הוצא צו לפינויו מהקרקע ובהמשך אף הוגשה תביעה משפטית נגדו. לאחרונה, התקבל פסק דין שקבע כי הוא פולש ועליו לפנות את הקרקע ולהשיבה לקדמותה ולידי המדינה.

למרות אזהרות המפקחים כי אם לא יפנה את הקרקע, הם יגיעו לפנותו במסגרת הליך הוצאה לפועל, בליווי משטרתי, לא  פינה הפולש את הקרקע כפי שנדרש בפסק הדין. מפקחי הרשות הגיעו למקום בליווי השוטרים וציוד מכני והנדסי להפיכת הקרקע והסרת הגידולים .

בתום המבצע  הוצב במקום שילוט המתריע מפני פלישות חוזרות. הקרקע פנויה כעת להשכרה לחקלאי האזור עבור גידול תוצרת חקלאית עונתית כחוק.

מזייד פארס, מנהל מרחב השמירה חיפה ברשות מקרקעי ישראל, אומר: "במקום לפעול כחוק ולחכור את הקרקע בהתאם לנוהלי הרשות ניסה הפולש , להציב עובדות בשטח ולעבד את הקרקע על חשבון הציבור מבלי לשלם עליה תמורה לקופה הציבורית. חשוב לציין כי האדמות החקלאיות מוצעות להשכרה באופן חוקי בסכומים שווים לכל כיס,  אך למרות זאת ישנם פולשים המעדיפים לעבור על החוק, ורשות מקרקעי ישראל מפעילה מולם מדיניות "יד קשה" במסגרתה נחרשות אדמות מדינה שנזרעו באופן לא חוקי ופיראטי ויבוליהם נהרסים.

gov