בני שבט אל טורי

מינהל מקרקעי ישראל: "בני שבט אל טורי פולשים מידי שנה לקרקעות מדינה בדרום בניגוד לחוק במטרה לקבוע עובדות בשטח"

 

מפקחי המינהל ימשיכו לפעול בהתמדה ובנחישות כנגד ההשתלטות על אדמות המדינה

​מינהל מקרקעי ישראל פועל מזה שנים לפינוי פלישות של בדואים, אשר פולשים מידי שנה לקרקעות מדינה ברחבי הארץ באופן לא חוקי,ביניהם בני שבט אל טורי שמבצעים פלישות לאזור נחל דודאים.
מדובר בפלישות חוזרות ונשנות מאז 1999, שבאות לידי ביטוי בזריעת שדות חקלאיים באופן בלתי חוקי, נטיעת עצים והקמת מבנים שונים על אדמות מדינה (אוהלים, צריפים, גדרות, מחסנים ומבנים מבטון). אזור נחל דודאים הינו שטח חקלאי האמור לשמש בדואים אשר משכירים מהמינהל באופן חוקי שטחים למטרת עיבודים חקלאיים עונתיים, על מנת לספק מחייה לעשרות משפחות.
בני שבט אל טורי מהנגב, נמנים אף הם על הפולשים באזור והם זורעים באופן בלתי חוקי תבואת חורף, על חשבון בדואים אחרים, בונים מבנים קלים בשטח, על אדמות מדינה, מתוך כוונה לקבוע עובדות בשטח וכן פוגעים בתשתיות לאומיות מתוכננות באזור.


בני השבט הגישו לבית המשפט תביעות נגד פעולות המדינה למימוש בעלותה על קרקעותיה, אך הפסידו בכל הערכאות המשפטיות ולמרות זאת הם ממשיכים לבצע פלישות לא חוקיות לשטח.
לאור היתקלויות בשטח עם פולשים שהיו כרוכות לא אחת בחיכוך פיזי, פועלים גורמי האכיפה לתפישת חזקה בקרקעות שנזרעו באמצעים חקלאיים מכניים, המחייבים ליווי של עשרות ומאות שוטרים בכל מבצעי האכיפה, ואף הוקמה יחידת אכיפה משטרתי ייעודית, להתמודדות עם הנושא.
פעילות הפינוי מתבצעת בשיתוף פעולה בין משרדי, מינהל מקרקעי ישראל, המשטרה, הסיירת הירוקה, משרד הפנים, פרקליטות המדינה ורשות הבדואים. הפעילות להריסת בתים מתנהלת עפ"י חוק התכנון והבניה ומתואמת בין כל גורמי האכיפה.
gov