פרס אות העיצוב העירוני לתכניות המינהל

תכניות מינהל מקרקעי ישראל "גני שרונה" בת"א ו"עיר ימים" בנתניה זכו ב"אות העיצוב העירוני"

​בתחרות "אות העיצוב העירוני", בה התמודדו 28 פרוייקטים בתחום התכנון העירוני, זכו  לאחרונה שתי תכניות שקידם מינהל מקרקעי ישראל:   "גני שרונה" בת"א ו"עיר ימים" בנתניה. שלוש תכניות נוספות של המינהל, "פארק היין" בזכרון יעקב, "אפולוניה" בהרצליה ו"בת גלים" בחיפה, עלו לשלב הגמר ונכללו בין 10 המתמודדות הסופיות.  
ביום חמישי האחרון הוענקו פרסי "אות העיצוב העירוני", בתחרות שהתקיימה השנה לראשונה ע"י עמותת אות העיצוב, בשיתוף  מרכז השלטון המקומי, משרד הבינוי והשיכון, איגוד מהנדסי ערים, איגוד המתכננים, עמותת האדריכלים המאוחדים, איגוד מתכנני הנוף, הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים של הטכניון, המחלקה לארכיטקטורה ובינוי ערים בבצלאל ובית הספר לאדריכלות ויצ"ו חיפה.
בתחרות זכו שתי תוכניות של מינהל מקרקעי ישראל, בנוסף לשלוש תוכניות של מינהל מקרקעי ישראל שעלו לשלב הגמר – "השכונה החופית בת גלים" בחיפה, "תוכנית אפולוניה" , בהרצליה ו"דרך היין" בזכרון יעקב.  
פרוייקט "גני שרונה",  זוכה תחרות "אות העיצוב", הינו תוצר שיתוף פעולה של מינהל מקרקעי ישראל ועיריית תל אביב שנועד ליצור מרחב עירוני חדש, המשלב שימור מבנים וטבע בלב העסקים התוסס של תל אביב – איזור הקריה. במסגרת הפרוייקט, שווקו 27 מבנים טמפלריים  באיזור דרום הקריה בת"א, המוכרזים כמבנים לשימור, בעלי ערך ארכיטקטוני יוצא דופן.  
הפרוייקט נבחר על ידי חבר השופטים בתחרות  כפרוייקט המייצג שילוב נדיר של שימור עבר והיסטוריה עם פארק עירוני בלב מרכז העסקים הראשי של העיר תל אביב. כיום עוברים המבנים שיפוץ נרחב ומבוצעות במתחם עבודות פיתוח כל זאת במטרה לפתוח את המתחם לציבור הרחב בעוד פחות משנה.  
במסגרת הפרויקט, במבנים לשימור של איזור דרום הקריה ישולבו מסעדות, מקומות בילוי, חנויות, גלריות אומנות ומעצבים ועוד.  
הפרויקט מבוצע על ידי המינהל והעירייה באמצעות החברות יהל מהנדסים ואחוזות החוף. תכנון המתחם נעשה על ידי אדר' קלמן כץ ואדריכל הנוף ליאור וולף, שנעזרו באדריכלי שימור רבים, מהטובים בארץ, ובכ-40 יועצים בתחומים שונים.  
מתכננת מחוז תל אביב של מינהל מקרקעי ישראל, הגב' גילי טסלר, ומהנדס העיר תל אביב, אדר' חזי ברקוביץ, מוסרים  כי המתחם מייצג שיתוף פעולה בין המדינה לרשות וככזה הוא מצליח ועומד בכל הקריטריונים אשר נבחנו על צוות השופטים הנכבד.
פרויקט "עיר ימים" בנתניה, המשותף למינהל מקרקעי ישראל ועיריית נתניה, מהווה תכנית לפיתוח רצועת החוף של נתניה לטובת יחידות דיור ומתחמים ציבוריים לרווחת תושבי העיר ואורחיה. על פי התכנית, בהמשכה של רצועת החוף של נתניה, בין שכונת האירוסים לרמת פולג, על פני שטח המשתרע על 1,140 דונם, מוקמת בימים אלו, שכונה חדשה תחת השם "עיר ימים".  
התכנית כוללת בנייה של כ- 4,510 יחידות דיור, 3,150 חדרי מלון וכ-34,000 מ"ר שטחי מסחר, כולל מרכזי ספורט ותרבות. השכונה צפויה לאכלס כ- 20 אלף תושבים, ויושם בה דגש רב על איכות המגורים תוך שילוב שטחים ירוקים.  
השכונה תכלול פארק מרכזי שיעבור לאורכה ולרוחבה, ובו יוכלו תושבי העיר ליהנות משבילים תת קרקעיים להולכי רגל ולרוכבי האופניים. כמו כן, יאפשר הפארק למבקריו מעבר חלק ובטוח ללא צורך בחציית כבישים ממתחם הים למתחמי הדיור ולשמורת האירוסים.  
מנהל המינהל, בנצי ליברמן, אמר היום:  אני מברך על הזכייה החשובה  של שתי  תכניות המינהל בפרס "אות העיצוב העירוני". בשתי התכניות מדובר במתחמים עירוניים משמעותיים ומרכזיים בארץ, בעוצמת בינוי גבוהה ובהשקעות עתק של פיתוח אשר  אנו רואים  בהן השתלבות של הבינוי החדש בסביבה: בעיר הותיקה בנתניה יש התייחסות להשתלבות עם רצועת החוף ופתיחת השכונה אל הים וממשק עם שמורת הטבע הפולג, בתל אביב השימור ההיסטורי של המבנים  הטמפלרים משתלב בתוך התכנית. שתי תכניות אלו משקפות את גישת המינהל אשר שם  דגש על תכנון בתחום העירוני תוך התמקדות בהתחדשות עירונית  כל  זאת בשיתוף פעולה מלא עם ראשי הערים ואנשי המקצוע. המינהל אף מבקש לשים דגש על ישום החלטת מועצת מקרקעי ישראל  "ישן מול חדש" העוסקת בשדרוג התשתיות של השכונות הותיקות לצד  קידום השכונות החדשות במטרה ליצור מרקם עירוני  משופר בו ישתלבו השכונות החדשות בבינוי הקיים ויסייעו לשדרוגו.

תחרות אות העיצוב העירוני - 1 תחרות אות העיצוב העירוני  - 3

תחרות אות העיצוב העירוני  - 4 תחרות אות העיצוב העירוני  - 2

gov