החלטה בנושא הכרייה בסמר

מינהל  מקרקעי ישראל ימשיך לשמור על קרקעות המדינה כמשאב לטובת הציבור, הסביבה והדורות הבאים כפי שעשה בחוף בצת ובחוף פלמחים. המינהל ימשיך לפעול לפי החוק ולפי הכללים לצד שמירה על הגנת הסביבה .  במסגרת  הכרייה בחולות סמר, מוכן המינהל לוותר על מגרש ה'  בתכנית ששטחו כ 200 דונם – כרבע משטח התכנית - לטובת צירופו לשמורת הטבע הגדולה הצמודה ששטחה יהיה כ 1500 דונם.  הכרייה במגרשים ג' ד' תתבצע כמתוכנן

​יו"ר מועצת מקרקעי ישראל, שר הבינוי והשיכון, ח"כ אריאל אטיאס, מציין: "מינהל מקרקעי ישראל מכיר  בחשיבות הרבה של השמירה על השטחים הפתוחים לטובת תושבי מדינת ישראל, ולאחרונה אף הודיע  על העברת כ-70 מיליון ש"ח לטובת קרן לשמירה על שטחים פתוחים. אנחנו תומכים בנושאים כמו שימור החופים, וכך עשינו במכרזים בחוף בצת ובחוף פלמחים, המיועדים לשימוש כלל הציבור. אולם, ברור לכל כי בחברה נאורה ומפותחת מתחייב איזון בין פיתוח ושימוש  בקרקעות לצרכי פיתוח נדל"ן לבין שימושים בקרקע לטובת רווחת הציבור. עם זאת, המכרז על הכריה בחולות סמר יצא כדת וכדין כל פי תכנית שקיבלה את כל האישורים הנדרשים מבחינה משפטית והיזם זכה בו כדין".
 
המכרז  לכרייה בחולות סמר יצא לדרך לאחר עשר שנים בהן דנו  בתכנית  וועדות התכנון השונות  והגופים הירוקים כולם תמכו בה (כולל המשרד להגנת  הסביבה, החברה להגנת הטבע ורשות שמורות הטבע)  וגם לציבור הרחב ניתנה הזדמנות להשמיע את קולו בשלבי אישור התכנית.  בסופו של יום  אושרה התכנית  לאחר שנשקלו כל השיקולים הרלבנטיים ולאחר שמיעתם כול הנוגעים בדבר.
 
לאור התסיסה סביב אישור המכרז  למגרשים ג' וד' מצד הארגונים הירוקים, הציע מינהל מקרקעי ישראל פשרה מרחיקת לכת, אף על פי שלא היתה מחוייבת לנהוג כך על פי חוק. הפשרה איזנה בין הטענות הסביבתיות ובין צרכי השימוש בחול, וזאת בתנאי שבכך יבואו העימותים והעיכובים לידי סיום, אולם מאחר ואין שיתוף פעולה אנו חוזרים ממתווה הפשרה והכרייה תימשך, לצד הוספת מגרש ה' לשמורת הטבע.
 
הצעת הפשרה של המינהל לגופים הירוקים  כללה נכונות  להוריד משמעותית  את היקף הכרייה על פי  התכנית  משלושה מגרשים  למגרש אחד  בלבד ששטחו כ 200 דונם ולצמצם את  היקף כריית חול הדיונות ל- 138 אלף טון בלבד,   אולם הצעה זו נדחתה על ידי הירוקים על הסף
 
בעקבות דחיית הצעת  פשרה והניסיון לעצור את הכרייה בכוח, סיכמו היום שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, ומנהל מינהל מקרקעי, בנצי ליברמן, כי הצעת הפשרה שהוביל המינהל מבוטלת, וכי  הכרייה במגרשים ג' וד' הכוללים חול דיונות בהיקף של 384 אלף טון תימשך. 
 
במדינת חוק יש לפעול בשוויוניות ובאיזון המתבקש מול כל חלקי הציבור. במקרה הנוכחי הקבלן נהג על פי דין, ועל- כן גם הגופים הירוקים צריכים לנהוג על פי אותו הדין, ובטח שלא להיתמך על ידי המשרד להגנת הסביבה המבקש בעצמו מהציבור הרחב ומגופים עסקיים לציית לתקנות, הוראות שבדין וחוקים שהוא עצמו מוביל. מה גם שמבחינה משפטית לא ניתן לבטל מכרזים שיצאו כדת וכדין.
 
לאור חציית הקווים מצד הארגונים הירוקים הנתמכים על ידי המשרד להגנת הסביבה, שהגיעו הבוקר לחולות סמר במטרה לשבש את כריית החול בכוח ובניגוד לחוק, הודיעה רשות מקרקעי ישראל כי לאור דחיית הצעת הפשרה תימשך כריית החול כמתוכנן במגרשים ג' ו-ד'.
 
אמנם המינהל היה מוכן לעשות ויתורים מרחיקי לכת לצורך פשרה עם הירוקים אך בהיעדר הסכמה תימשך הכרייה בשני המגרשים. על מגרש ה' המהווה כרבע משטח
התכנית, החליט המינהל לוותר, ולצרפו לשמורת הטבע הגדולה, ששטחה יהיה 1500 דונם.
 
שמורת הטבע של סמר שגודלה כאמור צפוי להגיע ל 1500 דונם מצטרפת למאות  אלפי הדונמים של שטחי שמורות הטבע האחרות במועצה אזורית אילת אילות, המגינות על רוב רובם של הרי אילת והדיונות. : שמורת יטבתה , שמורת צוקי שיירות שמורת אזור תמנע ושמורת מאסיב אילת.